چه كسانی نباید واكسن آنفلوآنزا بزنند؟

چه كسانی نباید واكسن آنفلوآنزا بزنند؟ به گزارش مین فود هرساله با قرار گرفتن در آستانه فصل سرد كه احتمال بیماری های واگیردار تنفسی نظیر آنفلوآنزا قوت می گیرد، سفارش ها برای دریافت واكسن آنفلوآنزا هم شروع می شود، اما آیا همه افراد واجد شرایط دریافت این واكسن هستند؟


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، سال جاری پاییز با همزمانی آنفلوآنزا و کرونا به اذعان پزشکان و متخصصان پیشبینی می شود که پاییز سختی پیشِ رو باشد؛ ازاین رو مدتی است که سفارش هایی برای تزریق واکسن آنفلوآنزا به جهت پیشگیری از مبتلا شدن به این بیماری به گوش می رسد، اما نکته قابل توجه آن است که همه افراد نمی توانند مبادرت به تزریق این واکسن کنند و محدودیت هایی برای دریافت آن وجود دارد.
موارد منع مصرف واکسن آنفلوآنزا

افراد دارای سابقه واکنش های آلرژیک شدید (نظیر آنافیلاکسی) به واکسن و یا هر یک از اجزای واکسن، از دریافت واکسن منع می شوند. در گروه های زیر هم واکسن آنفلوانزا باید با احتیاط و با تجویز و تحت نظر پزشک با تجهیزات کافی احیای قلبی ریوی تزریق شود:
- افراد دارای حساسیت شدید به تخم مرغ ( بروز کهیر شدید، تغییرات قلبی عروقی و افت فشارخون، دیسترس تنفسی، بروز علایم گوارشی و به صورت کلی ایجاد واکنش های نیازمند به دریافت اپینفرین یا مداخالت اورژانسی طبی بعنوان واکنش های آلرژیک شدید یا حساسیت شدید تعریف می شوند) این افراد باید با نظر پزشک مبادرت به دریافت واکسن کنند و بعد از دریافت واکسن به مدت نیم ساعت تحت نظر پزشک در یک مرکز مجهز قرار داشته باشند.

- افرادی که سابقه آلرژی خفیف به تخم مرغ دارند یعنی فقط خارش و کهیر خفیف دارند می توانند واکسن آنفلوانزا دریافت کنند؛ اما سفارش می شود بیماران پس از دریافت واکسن به مدت حداقل 15 دقیقه در حالت نشسته یا خوابیده به پشت تحت نظر قرار گیرند.

- افراد دارای سابقه بیماری گیلن باره در خلال 6 هفته بعد از دریافت واکسن آنفلوانزای قبلی.
- افراد دارای بیماری حاد متوسط یا شدید با یا بدون تب.

بنابر اعلام مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، در مواردی هم واکسیناسیون تا زمان بهبودی حال عمومی بیمار باید به تعویق افتد. بعنوان مثال بیماران مشکوک یا مبتلا به بیماری کووید-19 تا زمان رفع علایم بیماری مجاز به دریافت واکسن آنفلوانزا نیستند.
منبع:

1399/07/03
12:38:48
5.0 از 5
1466
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است