با یكی از سهمگین ترین امواج كرونا مواجهیم

وزیر بهداشت:

با یكی از سهمگین ترین امواج كرونا مواجهیم وزیر بهداشت ضمن هشدار نسبت به افزایش موارد مثبت کرونا در کشور، اظهار داشت: با یکی از سهمگین ترین امواج کرونا مواجه هستیم، برای سیستم سلامت ایام پرچالشی را می بینم.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا و بنابر اعلام وبدا، نشست کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ارائه گزارش در مورد آخرین وضعیت بیماری کرونا و تولید و واردات واکسن انجام شد.

دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، در این جلسه ضمن قدردانی از حمایت های اعضای کمیسیون برای دفاع از بودجه وزارت بهداشت در لایحه بودجه ۱۴۰۰، اضافه کرد: از این مجموعه همراه و ارزشمندی که ما را در طول سال ۹۹ از محبت خود محروم نکردند، قدردانی می نماییم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلان اینکه مدیریت و اداره بحث کرونا یکی از نفس گیرترین سالهای اداره حوزه سلامت را برای ما رقم زد، اضافه کرد: متاسفانه ارزشمندترین همکارانم را به سبب سهل انگاری و عادی پنداری عده ای از دست می دهیم و این غصه و رنج بزرگی است.

وی در مورد مدیریت بیماری کرونا، افزود: دانشگاه های علوم پزشکی و کادر بهداشت و درمان به شدت در صحنه خوب حاضر شدند و مدیریتی را اعمال کردند که در تاریخ کشور ثبت خواهد شد؛ ما وارد عرصه جدیدی شدیم و این موج را بسیار سهمگین تر از چیزی می بینم که برخی دوستان می بینند.

دکتر نمکی تصریح کرد: باتوجه به زیرساخت های کشور انگلیس بسیار روشن بود که آمار واقعی تعداد فوتی ها در این کشور بسیار بالاتر از آماری بود که رسانه ای می شود؛ ما سه پیک کرونا را مدیریت کردیم و کادر بهداشت و درمان حتی یک روز استراحت نکردند و حتی به یک رئیس دانشگاه هم مرخصی ندادم؛ پرسنل با تمام سختی ها و مشکلات به وظایف خود به خوبی عمل کردند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: قبل از عید به روسای دانشگاه های علوم پزشکی بوسیله ویدئوکنفرانس تاکید کردم که تلاش زیادی را برای کنترل کرونای انگلیسی داشته باشند و همه آماده باش بودند اما متأسفانه در مورد کنترل سفرها کسی به حرف من گوش نداد و امروز با گرفتاری بسیار سنگینی مواجه هستیم.

با یکی از سهمگین ترین امواج کرونا مواجه هستیم
برای سیستم سلامت ایام پرچالشی را می بینم

وی ضمن ابراز نگرانی از اینکه با یکی از سهمگین ترین امواج کرونا مواجه هستیم، اشاره کرد: برای سیستم سلامت ایام پرچالشی را می بینم؛ اما می توانستیم به این مرحله نرسیم؛ اتفاقی که در خوزستان افتاد به ما نشان داد که مدیریت این ویروس، کار خیلی مشکل و مشکلی است و سختی هایی که کادر بهداشت و درمان در کنترل مسائل خوزستان متحمل شدند از کوشش های ۱۲ ماهه برای کل کشور سخت تر و سنگین تر بود و در حقیقت اگر همزمان ۳ موج مانند خوزستان به ما تحمیل می شد، سیستم سلامت فرو می ریخت.

اکنون در وضعیت بسیار سنگین و دشوار قرار داریم

دکتر نمکی ضمن تاکید بر اینکه باید ویروس را در سرزمین گرفتار زمین گیر نماییم، اظهار داشت: سیستم سلامت باوجود تمامی تلاش ها برای دستیابی به مرگ و میرهای تک رقمی امروزه با مشکل مواجه می باشد و نباید اجازه داد افسار از دست ما رها شده و مرگ و میرها افزایش یابد. امروزه مهار اژدهای کووید ۱۹ چموش سرکش از دست ما رها شده و معین نیست چه زمانی مرگ سه رقمی را کاهش دهیم. هم اکنون در وضعیت بسیار سنگین و دشوار قرار داریم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد ارز دارو اظهار داشت: سازمان غذا و دارو در این زمینه کوشش های بی وقفه ای داشته است؛ در سال آرام ۹۷ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو بیشتر از سال درگیر کرونا ارز دارو گرفتیم، بخشی را به تولید داخل اختصاص دادیم و حدود ۱.۵ برابر ۹۷ درصد دارو که ساخت داخل بود، ارزبری برای ۳ درصد داروی وارداتی داشتیم که در فرآیند یک سال و نیم آنرا به نصف کاهش دادیم.

افزودن ۳ هزار تخت ICU

وی با اشاره به افزودن ۳ هزار تخت ICU، اشاره کرد: اجازه ندادیم حتی یک بیمار پشت درب بیمارستان ها بماند، امروز تعداد مرگ و میرها بیش از ۱۶۰ نفر اعلام شده، اما هنوز بستری ها در حد پیش بینی نیست و معین نیست چه اتفاقی در انتظار ما است. وزارت بهداشت مظلوم است و متأسفانه مورد بی مهری قرار گرفته و منابع کافی برای اداره مجموعه وجود ندارد و ارز را به دلیلهای مختلف به ما ندادند.

اجازه ندادیم صف مرغ و تخم مرغ برای دارو تکرار شود
آمریکایی ها و انگلیسی ها به هم پیمانان خود هم واکسن نمی دهند

دکتر نمکی افزود: ما اجازه ندادیم صف مرغ و تخم مرغ برای دارو تکرار شود؛ ما تامین واکسن را از روز اول دنبال کردیم، حتی باور نمی کردند واکسن تولید نماییم، درحالیکه ما از سال ۱۲۹۹ پاستور و از سال ۱۳۰۳ موسسه رازی داشتیم. در این رابطه کسی به ما واکسن نخواهد داد و هم اکنون مشاهده می نماییم که آمریکایی ها و انگلیسی ها به هم پیمانان خود واکسن نمی دهند؛ ما برای ساخت داخل ایستادگی کردیم، از مجموعه های برکت، پاستور، رازی و فخری زاده دعوت کردیم.

تولید ملی واکسن کرونا در بهار ۱۴۰۰

وزیر بهداشت با اعلان اینکه یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی این است که در بهار امسال صاحب واکسن ملی می شود، اظهار داشت: اجازه ندادیم کشورمان آزمایشگاه دیگران شود؛ امیدواریم بتوانیم تا اواخر خرداد جمعیت قابل توجهی را با سبدی از واردات و مجموعه تولید داخل واکسینه نماییم و باتوجه به حضور روح الامینی عضو کمیسیون در جلسات هفتگی گزارشات به شما ارائه خواهد شد.

وی تصریح کرد: مسئولی را بعنوان پیگیر دستورات وزیر برای مسائل حوزه انتخابیه نمایندگان منصوب کردم؛ برای رفع مشکلات طب سنتی اقداماتی انجام و برای آن شورا و کمیته تعیین کردیم؛ تقاضا داریم مشکلات این حوزه را به ما گزارش کنید.

وی افزود: در ارتباط با تجهیزات پزشکی نظام قیمت گذاری داریم و اجازه افزایش قیمت ها را نمی دهیم؛ از تولید داروی داخلی به شدت حمایت کردیم و اگر دارویی گران گردید، دارویی بود که به آن ارز نیمایی دادند، جایگاه تجهیزات پزشکی در معاونت درمان مورد توجه قرار گرفته است.

دکتر نمکی در مورد سامانه تی تک ( TTAC ) سازمان غذا و دارو بیان کرد: پوسته ای به نام تی تک وجود داشت و تی تکی که تحویل گرفتیم جعبه جادویی بسیار عجیب و غریبی بود که کلید آنها در دست دو نفر بود و موجودی مواد اولیه کارخانه ها بصورت عمدی در این سامانه وجود نداشت، حتی لوازم آرایشی و بهداشتی در این سامانه ثبت نشده بود، اما در تی تک امروز، ماده اولیه از روزی که ثبت سفارش می شود تا زمان استفاده قابل رصد است.
حتی یک نفر از مسئولان هنوز واکسن نزده است
وزیر بهداشت با اعلان اینکه تهیه واکسن بسیار دشوار و در دنیا کالای سیاسی بشمار می رود و در اختیار هر کسی قرار نمی دهند، اشاره کرد: حتی یک نفر از مسئولان جمهوری اسلامی تا حالا واکسن نزده و رهبر معظم انقلاب هم تاکید کردند که واکسن ایرانی می زنند. متأسفانه پولی را از ۱۰ درصد هدفمندی و یک درصد ارزش افزوده به ما ندادند، طرح شهید سلیمانی را دنبال کردم و معتقد بودم که باید از ظرفیت بسیج برای مبارزه با کرونا بهره برد.

وی با اعلان اینکه برای رسیدگی به خانواده شهدای مدافع سلامت کارگروه ویژه تشکیل دادیم، اظهار نمود: در حال بررسی پرونده تعداد معدودی از آنها هستیم و باید اطلاعات راستی آزمایی شود.

دکتر نمکی تصریح کرد: برای جلوگیری از تضییع حقوق داوطلبان وضعیت امتیاز کرونا در آزمون استخدامی را بررسی خواهیم کرد.1400/01/16
12:33:48
5.0 از 5
634
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است