استرس كاری و اجتماعی، خطری در كمین قلب زنان

استرس كاری و اجتماعی، خطری در كمین قلب زنان مین فود: خراسان رضوی برمبنای نتایج تحقیق پژوهشگران دانشکده بهداشت عمومی درون سیف دانشگاه درکسل، امریکا، استرس روانی - اجتماعی بطور معمول ناشی از دشواری کنار آمدن با محیط های چالش برانگیز است و ممکنست بصورت هم افزایی اثر کند تا زنان را در معرض خطر مبتلاشدن به بیماری عروق کرونر قلب قرار دهد.


به گزارش ساینس دیلی، نتایج این تحقیق بطور خاص نشان می­ دهد که تاثیر فشار شغلی و فشار اجتماعی -جنبه منفی روابط اجتماعی- برای زنان یک ضربه کاری است. این دو عامل با افزایش ۲۱ درصدی خطر پیشرفت بیماری عروق کرونر قلب مرتبط هستند. فشار شغلی زمانی رخ می ­دهد که یک زن در محل کار خود توان کافی برای پاسخگویی به خواسته ها و انتظارات شغلی را نداشته باشد.
این مطالعه همین طور نشان داد که وقایع زندگی با استرس بالا، مانند مرگ همسر، طلاق یا جدایی یا سوءاستفاده جسمی یا کلامی، همین طور فشارهای اجتماعی، هر یک بطور مستقل و به ترتیب ۱۲ درصد و ۹ درصد با خطر بیشتر مبتلاشدن به بیماری عروق کرونر قلب مرتبط هستند.
پژوهشگران این تحقیق برای یافتن روش های بهتر پیش گیری از سرطان، بیماریهای قلبی و پوکی استخوان در زنان، از داده های یک نمونه معرف ملی از ۸۰۸۲۵ زن یائسه از مطالعه مشاهده ای آغازین بهداشت زنان که شرکت کنندگان را از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۵ ردیابی می­ کرد، استفاده کردند. در مطالعه پیگیری فعلی، پژوهشگران درکسل، تاثیر استرس روانی - اجتماعی ناشی از فشار شغلی، رویدادهای استرس زای زندگی و فشارهای اجتماعی (از طریق یک بررسی) و ارتباطات میان این اشکال استرس را بر بیماری عروق کرونر قلب ارزیابی کردند.
حدود ۵درصد از زنان طی مطالعه ۱۴ ساله و هفت ماهه به بیماری کرونر قلب مبتلا شدند. بعد از تطبیق سن، زمان کار و خصوصیات اقتصادی - اجتماعی مشخص شد، وقایع زندگی با استرس بالا با ۱۲ درصد و فشار اجتماعی بالا با ۹ درصد افزایش ریسک بیماری کرونر قلب همراه بود و فشار کار بطور مستقل با بیماری کرونر قلب ارتباط نداشت.
بیماری کرونر قلب، علت اصلی مرگ ومیر در ایالات متحده است که با تنگ شدن عروق قلب رخ می ­دهد و خون نمی ­تواند اکسیژن کافی به قلب وارد کند. آخرین تحقیق نیز برمبنای مطالعات قبلی در رابطه با استرس روانی - اجتماعی با بیماری کرونر قلب انجام شد و مشخص شد، چگونه فشار شغلی و فشار اجتماعی با هم خطر بیماری را بالا برند.
محقق ارشد ایوان مایکل، دانشیار دانشکده بهداشت عمومی درون سیف اظهار داشت: «همه گیری کووید-۱۹ استرس های مداوم را برای زنان در ایجاد تعادل بین عوامل استرس زای کاری و اجتماعی را برجسته کرده است. ما از نتایج مطالعات دیگر دریافتیم که فشار کار ممکنست در ایجاد بیماری کرونر قلب نقش داشته باشد، اما حالا بهتر می­ توانیم تاثیر ترکیبی استرس در کار و در خانه را با این نتایج بهداشتی مشخص نماییم. امید من این است که این یافته ها فراخوانی برای روش های بهتر نظارت بر استرس در محل کار باشد و بار کاری که زنان شاغل با آن مواجهند را یادآوری کند، همین طور متذکر شود که زنان، مسئول مقدار قابل توجهی کار خانگی بدون حقوق هستند.»
پژوهشگران می ­گویند: مطالعات آینده باید تاثیرات کار شیفتی بر بیماری عروق کرونر قلب و اثرات تقاضاهای شغلی را باتوجه به جنسیت بررسی کند.
محقق اصلی، دکتر کانگ لونگ وانگ، فارغ التحصیل دورن سیف که تحقیقات خودرا در درکسل انجام داده است، بیان کرد: «یافته های ما یادآوری اساسی برای زنان است و کسانی که به آنان اهمیت می ­دهند و این که تهدید استرس برای سلامتی انسان نباید نادیده گرفته شود. این امر خصوصاً در هنگام عوامل استرس زا ناشی از یک بیماری همه گیر بدیهی است.»
نتایج این تحقیق بتازگی در مجله انجمن قلب آمریکا انتشار یافته است.
منبع:

1400/01/22
13:13:41
5.0 / 5
574
تگهای خبر: برند , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است