از كرونا و كودكان بیشتر بدانیم

از كرونا و كودكان بیشتر بدانیم مین فود: مرکزی افزون بر یکسال است که دنیا با میهمان ناخوانده ای به نام ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند. با وجود گذشت این مدت، اما جولان ویروس کرونا هنوز تمام نشده و حتی جهش های آن در ماه های اخیر به سبب قدرت بالای سرایت و انتشار، منجر به گسترش بیشتری شده و از سویی کودکان را نیز بیشتر از گذشته درگیر کرده است.


تجربه پزشکان در طول یک سال و اندی از شیوع کرونا از رفتار این ویروس حاکی از این است که کرونا در کودکان و بزرگسالان به طور یکسان دیده نشده است. کودکان ممکنست به این ویروس مبتلا شوند، اما به اندازه بزرگسالان درگیر نمی شوند و معمولا بیماری آنها جدی نبوده است، اما نوع جهش یافته کودکان را نیز بیشتر از گذشته درگیر می کند و این لجاجت ویروس تاج دار در مواردی حتی به قیمت جان فرزندانمان هم تمام شده است.
هرچند آمار تفکیک شده ای از سن و سال مبتلایان به کرونا در کشور منتشر نشده است، اما شواهد نشان میدهد که با شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی و به علت قدرت سرایت پذیری بالای آن، کودکان و نوجوانان بیشتری نسبت به گذشته به علت ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در مراکز درمانی بستری شده اند.
براین اساس یکی از تفاوت های کرونای جهش یافته انگلیسی با کرونای ووهان، در افزایش قدرت سرایت پذیری آنست و همین موضوع منجر به افزایش مبتلاشدن در سنین کمتر از ۲۰ سال شده و در نتیجه مرگ و میر بیشتر در این گروه های سنی را رقم زده است.
برای آگاهی بیشتر درباب رفتار این ویروس با کودکان و نوزادان در گفت و گو با یک متخصص کودکان و نوزادان به تشریح این مساله و راهکارهای پیشگیری و درمان مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در میان کودکان و نوزادان پرداخته ایم.
دکتر مهدیه نیک نژاد در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه کروناویروس یک ویروس جدید نبوده و قدیمی است و بعنوان عامل سرماخوردگی شمرده می شود، اظهار نمود: ویروس کرونا از قدیم یک ویروس بی عارضه بوده که در سال ۲۰۱۹ جهشی یافت و به بیماری کووید ۱۹ تبدیل شد. این بیماری در نوع جهش یافته از شدت و قابلیت سرایت بالایی برخوردارست و یک اپیدمی و همه گیری فراگیر را در دنیا از خود نشان داد.
وی به خاصیت های جدید نوع جهش یافته ویروس کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: در ابتدای شیوع پاندمی کرونا تصور بر این بود که کودکان بدان مبتلا نمی شوند و اگر مبتلا شوند، بیماری از شدت کمتری برخوردار بوده و میزان درگیری در میان کودکان و نوزادان، حداقلی است، اما رفتار این ویروس به شکلی است که جهش پیدا کرده و حتی در نوع انگلیسی خیلی از کودکان را درگیر کرده است.
وی با اشاره به اینکه درگیری کودکان با کروناویروس جهش یافته حتی منجر به وخامت حال آنها و بستری شدن نیز شده است، اضافه کرد: از شروع سال جاری در ساوه چهار مورد قطعی مبتلاشدن به بیماری کووید ۱۹ در میان کودکان زیر پنج سال به ثبت رسیده است.
دکتر نیک نژاد به ابتلای برخی کودکان به موارد خفیف کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: این بیماری هزار چهره در کودکان با علائمی نظیر تب، سرماخوردگی، علایم گوارشی مانند اسهال و استفراغ، علایم پوستی، بی حالی، بدن درد، بیقراری خودرا بروز می دهد، اما فرم شدیدتر آن به اسم بیماری کاوازاکی شناخته می شود. بیماری کاوازاکی نیز بیماری جدید نیست و رفتار آن منجر به درگیری ارگان های مختلف بدن خصوصاً رگ های کرونر قلب می شود. این بیماری بعنوان یک بیماری عفونتی ویروسی شناخته شده است.
وی بیان کرد: کاوزاکی یک نوع تب است که چهار الی پنج روز طول می کشد و حتی منجر به قرمزی چشم کودک و باصطلاح، توت فرنگی شدن زبان یا ورم دست و پا می شود و حتی منجر به بروز بثورات پوستی و متورم شدن غدد لنفاوی می شود که با مراجعه به پزشک درمان می شود.
این پزشک متخصص کودکان و نوزادان که با حضور در دفتر خبرگزاری ایسنا در ساوه سخن می گفت، در ادامه با اشاره به اینکه میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در وضعیت کرونائی درصد ابتلای مردم به بیماری هایی نظیر سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کاوازاکی را کاهش داده است، اظهار داشت: این روزها هر نوع علامت ویروسی را باید به حساب کروناویروس گذاشت که البته این یک زنگ خطر برای افرادی است که گرفتار علایم خفیف هستند و آنرا سرماخوردگی تصور می کنند، در صورتیکه به احتمال قوی بیماری آنها، کووید ۱۹ از نوع خفیف شمرده می شود.
وی بیان کرد: رفتن کودکان یا افرادی که گرفتار نوع خفیف بیماری کووید ۱۹ هستند به منزل سالمندان مانند بمب ساعتی عمل می کند و منجر به آلوده شدن پدر بزرگ یا مادربزرگ ها شده و میزان شیوع را زیاد می کند که باید به این مساله دقت کرد. نباید فکر نماییم کودکان کرونا نمی گیرند بلکه احتمال دارد نوع خفیف ویروس را دریافت کرده و منجر به آلوده شدن سایر اعضای خانواده شوند.
او با اشاره به اینکه ابتلای کودکان به کروناویروس از نظر علم پزشکی ثابت شده است، اظهار داشت: کودکان از نظر گسترش ویروس ناقل های خوبی هستند حتی در دریافت ویروس جهش یافته انگلیسی به علت قدرت بالای سرایت، اگر چند دقیقه نیز در فضایی باشند که آلوده به نوع جهش یافته است می توانند در کوتاهترین زمان ممکن به ویروس آلوده شوند و با دیدن پدربزرگ و یا مادربزرگ در عرض چند دقیقه آنها را نیز آلوده خواهند کرد چونکه قدرت سرایت نوع جهش یافته ویروس بسیار بالاست.
دکتر نیک نژاد با تاکید بر اینکه منفی بودن تست کرونا دلیل قطعی عدم مبتلاشدن به کرونا ویروس نیست، اظهار نمود: منفی بودن تست کرونا دلیلی بر این نیست که فرد کرونا نگرفته است و در صورت منفی بودن تست نباید خیال مان راحت باشد که به ویروس کرونا آلوده نشده باشیم، چه بسا علایم خفیفی داشته باشیم که می تواند دیگران را نیز به این ویروس مبتلا و درگیر کند.
وی تقویت سیستم ایمنی بدن را راه حل موثری برای پیش گیری از مبتلاشدن به کرونا دانست و اضافه کرد: اصلاح سبک زندگی با تغذیه مناسب و افزایش تحرک با اهمیت ترین عامل در قوی شدن سیستم ایمنی بدن است. افزایش میزان مصرف فست فودها و کاهش مصرف سبزیجات و میوه جات و عدم ورزش سبب می شود که بدن انسان ضعیف شود و ویروس بتواند در بدن جولان دهد که باید این سبک زندگی اصلاح گردد.
وی در مورد کودکان نیز اظهار داشت: معمولا کودکان فعالیت ورزشی روزانه را به علت تحرکی که در ذات آنهاست دارند، اما شاید در مصرف میوه جات وسبزیجات سختگیر باشند که والدین باید با انجام تکنیک های تغذیه ای مصرف این مواد غذایی مقوی را در آنها زیاد کنند، مثلا اگر یک کودک سیب را نمی خورد می توان با تبدیل آن به پوره، پختن و تبدیل به کمپوت یا مصرف آن با بستنی و سایر اقلام غذایی این میوه را به خورد کودک داد. باید غذاهای مقوی با ترکیب برگرفته از خلاقیت به کودک داد تا ذائقه کودک به سمت تغذیه سالم تغییر پیدا کند.
دکتر نیک نژاد در ادامه مصرف مایعات زیاد را یکی از راهکارهای درمان کروناویروس دانست و اضافه کرد: مصرف آب میوه ها طبیعی، آب مرغ و گوشت و... مفیدست و در صورت عدم بضاعت مالی برای تهیه مرغ و گوشت می توان از آب پای مرغ و یا قلم گوسفند و یا گاو بهره برد و که بسیار مقوی بوده و سیستم ایمنی کودک را تقویت می کند که هم در پیش گیری از مبتلاشدن و هم در حوزه درمان بیماری بسیار موثر است.
وی افزایش گردش خون در بدن انسان را نتیجه مصرف زیاد مایعات دانست و اضافه کرد: افزایش گردش خون منجر به چرخش سلول های ایمنی در بدن شده و عفونت یابی می کنند و بعد از پیدا کردن عفونت در بدن آنها را بوسیله ادرار دفع می کنند. افزایش تعداد دفعات دفع ادرار نتیجه مصرف مطلوب و زیاد مایعات است که بسیار عالی بوده و در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است.
این پزشک متخصص کودکان و نوزادان درباب ابتلای نوزادان به ویروس کرونا نیز اظهار داشت: دیده شده است که ویروس کرونا از مادر به نوزاد منتقل شده است که موارد آن خیلی کم است، اما وجود دارد. البته مواردی نیز بعد از ترخیص نوزاد از بیمارستان و در محیط خانواده دیده شده است که سفارش می شود نوزاد را بعد از ترخیص از بیمارستان به دیدن افراد نبرید یا فردی جهت دیدن نوزاد به منزل شما نیاید چونکه درصد ابتلای به این شکل بسیار زیاد بوده است.
وی در ادامه، بیقراری، بی حالی، خوب شیر نخوردن و تب را همچون علایم ابتلای نوزادان به کروناویروس دانست و اضافه کرد: در درمان نوزادان مبتلا به کروناویروس دست پزشکان بسته است و داروی خاصی برای درمان نوزادان کرونائی در ۳۰ روز اول نوزادی وجود ندارد و باید در صورت مبتلاشدن حتما بستری و تحت کنترل باشد.
او به راهکارهای پیش گیری از ابتلای نوزادان به کروناویروس اشاره نمود و اضافه کرد: شیردهی مادرانی که مبتلا به کرونا ویروس شدند، به علت وجود آنتی بادی در شیر برای نوزاد بسیار موثر است. افزایش دفعات شیردهی نیز منجر به تقویت مکانیسم سیستم ایمنی نوزاد می شود. در صورتیکه علایم کرونائی مادران مانند سرفه، شدید می باشد سفارش می شود که شیر را بدوشند و به نوزاد بدهد و در غیر این صورت با استفاده از ماسک و دستکش، کار شیردهی را انجام دهند.
وی از والدین خواست تا به محض رویت علایم مشکوک به کرونا در کودکان و نوزادان به پزشک متخصص کودکان و نوزادان مراجعه کنند و اجازه ندهند علایم تشدید یافته یا خدای ناکرده به علایم خطرناک تبدیل گردد. طولانی شدن مدت زمان تب در کودک با وجود مصرف دارو، بی اشتهایی و بی حالی طولانی، سرفه های شدید، سختی در نفس کشیدن و خواب آلودگی همچون علایم خطرناک مبتلاشدن به کروناویروس است که باید بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه شود.
دکتر نیک نژاد در پاسخ به پرسش ایسنا درباب انجام واکسیناسیون کرونا نیز اظهار داشت: طب کودکان طب بسیار سختگیری است و اگر تا حالا مجوز انجام واکسیناسیون به کودکان داده نشده به علت همین سختگیری در حوزه طب کودکان بوده است در صورتیکه گفته می شود هنوز تحقیقات جامعی در این خصوص صورت نگرفته اما باید اظهار داشت که تحقیقات صورت گرفته اما به علت حساسیت و سختگیری در طب کودکان تحقیقات صورت گرفته تکمیل اعلام نشده است.
وی توضیح داد: یک کودک مقرر است تا حداقل سن ۷۰ سالگی بقا داشته باشد، بر این اساس باید دارو یا واکسنی به او تجویز یا تزریق شود که حتی در سنین سالمندی نیز عارضه ای متوجه او نکند و سلامت او با تهدیدی مواجه نشود. براین اساس هنوز درباب واکسیناسیون کودکان به جمع بندی نهایی دست پیدا نکرده ایم.
او از خانواده ها خواست تا نسبت به درگیری کودکان و نوزادان با کرونا حساسیت بیشتری داشته باشند و تصور اینکه کودکان کرونا نمی گیرند را از ذهن خود پاک کنند و یقین بدانند کودکان نیز مبتلا شده و حتی درصد درگیری آنان نیز به نسبت جمعیتی که دارند بمراتب بیشتر از بزرگسالان خواهد بود و کودکان به علت اینکه ناقل های بسیار پیشرفته ای می توانند باشند اساسا در میزان شیوع و درگیری موثرند پس نمی توان نسبت به درگیری کودکان با کرونا بی خیال بود بلکه باید حساسیت بیشتری داشت.
منبع:

1400/02/15
10:42:11
5.0 از 5
1075
تگهای خبر: آب , اشتها , ایمنی , بهداشت
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است