کاهش اثربخشی فایزر مقابل سویه های جدید کرونا

معاون وزیر بهداشت خبر داد

کاهش اثربخشی فایزر مقابل سویه های جدید کرونا معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به این که روز گذشته مجوز مصرف اضطراری از جانب سازمان غذا و دارو برای واکسن ˮاسپایکوژنˮ صادر شد، اظهار داشت: اثربخشی واکسن هایی همچون فایزر در مقابل سویه های جدید ویروس کرونا، کاسته شده است و در بعضی موارد به زیر ۵۰ درصد رسیده است. این در شرایطی است که اثربخشی واکسن اسپایکوژن بالاتر از مقادیر مجاز اعلام شده در دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت بوده است.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا شانه ساز عنوان کرد: هم اکنون ویروس غالب کرونا در کشور شامل سویه هایی مانند دلتا، انگلیسی و ووهان امکان دارد باشد، که مطالعه بالینی واکسن اسپایکوژن جزو معدود مطالعاتی در جهان است که تماما در پیک دلتا انجام شده است و این واکسن در مقابل اغلب سویه های موجود ویروس کرونا در کشور، اثربخشی مناسب و بالاتر از دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت را داشته است.
وی خاطرنشان کرد: طبق گزارش ارسالی از مطالعه بالینی و نظر کمیته بالینی، در این مرحله از مطالعه بالینی فاز ۳ واکسن اسپایکوژن، اثربخشی واکسن در قبل از مبتلا شدن به موارد علامت دار و خفیف کووید۱۹ و در شرایط غلبه واریانت دلتا در کشور، حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد ارزیابی شده است.
رییس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: برپایه هماهنگی با معاونت بهداشت وزارت بهداشت مقرر شده که افرادی که در فازهای موفق مطالعات بالینی واکسن دریافت کرده اند، بتوانند کارت واکسن خویش را دریافت نمایند تا در مراحل اجرای قرنطینه هوشمند با مشکلی مواجه نشوند.
شانه ساز اظهار داشت: تولید ماهانه اسپایکوژن بر مبنای اظهارات شرکت سیناژن، حداقل سه میلیون دُز است.
بنابراعلام وزارت بهداشت، وی تصریح کرد: به نظر می آید که مشکلی جهت استفاده از واکسن اسپایکوژن بعنوان دُز بوستر یا یادآور، وجود نداشته باشد لیکن بمنظور اظهار نظر قطعی انجام مطالعات بیشتر ضروری می باشد.
معاون وزیر بهداشت پر آخر اظهار نمود: شرکت سیناژن هم همچون واکسن های برکت و پاستور از ابتدا بر مبنای دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت برای دریافت تاییدیه های لازم، مطالعات کارآزمایی خویش را طراحی نموده و تلاش این شرکت این بوده که حتما مجوزهای سازمان جهانی بهداشت و سایر مراجع معتبر بین المللی را برای صادرات این واکسن، دریافت کند.1400/07/16
13:59:40
5.0 / 5
223
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است