معیار رنگبندی کرونائی شهرها اشتباه است

در گفت وگو با مین فود مطرح شد

معیار رنگبندی کرونائی شهرها اشتباه است به گزارش مین فود یک اپیدمیولوژیست با اشاره به وضعیت کرونا در کشور و با تاکید بر لزوم اجرائی شدن نسخه جدید طرح شهید سلیمانی، اظهار داشت: اگر بتوانیم این طرح که حاصل مطالعات بومی و بین المللی و تجارب سایر کشورها است را به خوبی به کار گیریم، حتما می توانیم توفیق بیشتری در کنترل و مهار اپیدمی داشته باشیم.


دکتر حمید سوری در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت فعلی کرونا در ایران و شرایط روزهای آتی، اظهار داشت: پیش بینی کار سختی است؛ ولی اگر همچنان اصرار داشته باشیم که همه تلاشمان را بر افزایش تیراژ واکسیناسیون بگذاریم احتمال خطر پیک های بعدی در کشور بسیار بالا است؛ چونکه کشورهایی که درصد پوشش واکسیناسیون بالاتری نسبت به ما داشتند باردیگر گرفتار پیک های جدید شدند؛ بدین سبب باید دقت نماییم که واکسیناسیون یکی از راه های مقابله با اپیدمی است و نه همه آن.
وی ادامه داد: نسخه جدید طرح شهید سلیمانی باتوجه به شرایط موجود کشور آماده اجرا است و امیدواریم ستاد ملی کرونا و سازمان های ذی ربط به ویژه وزارت بهداشت که این نسخه در اختیارشان قرار گرفته است، هرچه سریع تر نسبت به اجرائی شدن مفاد این طرح به شکل کامل و نه سطحی اقدام نمایند. اگر بتوانیم این طرح که حاصل مطالعات بومی و بین المللی و تجارب سایر کشورها است را به خوبی به کار گیریم، حتما می توانیم توفیق بیشتری در کنترل و مهار اپیدمی داشته باشیم.
سوری ضمن اشاره به این که معیارهای رنگبندی کرونائی شهرهای کشور کاملا اشتباه است، اظهار نمود: بنابراین سطح درستی از میزان خطر را برای ما مشخص نمی کند و ممکنست ما را گرفتار گمراهی کند. معیار اعلام رنگبندی باید تغییرات اساسی داشته باشد و به نظرم این معیار هرچه سریعتر متوقف شود منطقی تر است و جامعه گرفتار ذهنیت های نادرست از وضعیت خطر ناشی از اپیدمی نمی گردد. یعنی توقف این نوع اعلام رنگبندی سود بیشتری دارد. وقتی در مورد میزان خطر در مناطق مختلف صحبت می نماییم، تعداد موارد بستری تنها یکی از شاخص ها است و فاکتورهای دیگری هم مانند میزان مرگ، تعداد تست مثبت و... داریم که باید به معیارها اضافه شود.
وی ادامه داد: یک نکته مهم این است که در شرایطی که با این معیار اعلام شده است که شهر قرمز وجود ندارد، سیستم سلامت باید هوشیاری خودرا حفظ کند و بمحض این که نشانه ای از هرگونه تغییر در اندازه رخداد بیماری ایجاد می شود با اعزام تیم های واکنش سریع شرایط منطقه خاص را تحلیل کند و آتش را در نطفه خاموش کند. در غیر این صورت هرکدام از این کانون ها ممکنست مبدا انتشار آلودگی به کل کشور باشد.
وی اظهار داشت: امیدوار هستم با احیای تیم های واکنش سریع که دلیل انحلال آنرا متوجه نشدیم، باردیگر بتوانیم این نقیصه را رفع نماییم. پر واضح است که جامعه ما کماکان استعداد طغیان هایی را دارد. اکنون هم طغیان هایی در گوشه هایی از کشور مشاهده می شود ولی چون پراکنده هستند در حجم کلان کشوری رقیق می شوند و نمی توانم تحلیل درستی از رخداد این طغیان ها داشته باشیم.
این اپیدمیولوژیست اشاره کرد: جامعه باید مرتبا تحت مدیریت اپیدمی قرار گیرد. اگر رها شود مطمئنا میل و گرایش جامعه به سمت عادی انگاری شرایط می رود؛ بدین سبب اگر اقدامات ویژه صورت نگیرد، این خطر بالقوه وجود خواهد داشت.
وی اظهار داشت: پیشنهاد من این است که وزارت بهداشت برای هر استان یک نماینده ویژه تام الاختیار تعیین کند تا آن فرد مرتبا با جامعه محلی و تصمیم گیرندگان کشور در تماس باشد تا موارد را انتقال دهد.
منبع:

1400/09/07
13:44:45
5.0 / 5
265
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است