13 هزار ایرانی به سرطان سینه مبتلا هستند

13 هزار ایرانی به سرطان سینه مبتلا هستند مین فود: كرمان- عضو پژوهشكده سرطان پستان (سینه) جهاد دانشگاهی تهران اظهار داشت: طبق آخرین اعلام آمار سال 93 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، 13 هزار نفر در كشور به سرطان سینه مبتلا هستند.


به گزارش مین فود به نقل از ایرنا، مریم انصاری شامگاه یكشنبه در كارگاه آموزشی، غربالگری و تشخیص زودرس سرطان پستان (سرطان سینه ) در سالن كنفرانس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی رفسنجان اضافه كرد: وزارتخانه این آمار را در سال 2014 اعلام و ثبت كرده است.
وی خاطرنشان كرد: سابقه فامیلی، مصرف هورمون در طولانی مدت، عدم شیردهی و عدم بارداری، افزایش وزن و كم تحركی، دخانیات، الكل و در معرض اشعه بودن بیشترین عوامل در تولید این بیماری هستند.
انصاری بیان كرد: با پیشرفت علم پزشكی و تشخیص زود هنگام می توان به درمان سرطان ها امیدوار بود ضمن اینكه بیشترین و بزرگ ترین كمك برای درمان سرطان باید توسط خود فرد و با افزایش آگاهی از علائم آن انجام گیرد.
وی با اشاره به اینكه هر چند سرطان ها انواع مختلف دارد و می تواند هر اندام و قسمتی از بدن را درگیر كند اما شایع ترین سرطان ها طبق آمار 93 در میان مردان ایرانی معده، در میان زنان سرطان سینه است.
انصاری اظهار داشت: در هرحال با عنایت به گفته پزشكان از آنجائیكه درمان بیماری زمانی رخ می دهد كه زود تشخیص داده شود امید می رود با افزایش آگاهی زنان و دخترانمان از یك سو باعث كاهش تشخیص دیرهنگام بیماری شویم كه نه تنها صدمه های جسمی و روانی بیشتری بر فرد دارد بلكه باعث صرف هزینه های هنگفتی هم می گردد.
وی خاطرنشان كرد: سرطان پستان در جهان و ایران شایع است و زنان مبتلا به جهت فعالیت های اجتماعی، همسر بودن و مادر بودن كه دارند باید از نظر سرطان پستان چكاپ شوند، وقتی بیماری در ابتدا تشخیص داده شود درمان موفقیت آمیز تر بهتر است.
این پژوهشگر با اشاره به اینكه تشخیص زودتر باعث درمان موفق آمیزتر می گردد اما بهتر است هر خانم بالای 20 سال بعنوان كنترل و غربالگری به مراكز درمانی رجوع كند گرچه بیش از 80 درصد این افراد بدون مشكل هستند.
انصاری با اشاره به اینكه در مقایسه با كشورهای خارجی بیماران ما جوانتر هستند و در سنین 49 تا 69 سال بیشترین آمار مبتلایان را داریم، اظهار داشت: لازم است تا كمك نماییم هر چه زودتر و در ابتدای بروز بیماری آن را تشخیص داده و درمان آغاز شود تا بقای بیمار بیشتر شود.
انصاری با اشاره به اینكه بقای پنج ساله حدود 70 درصد است تصریح كرد: یكی از اهداف كنترل این بیماری در شهرها و روستاها افزایش آگاهی مردم است تا با مراقبت از خود و شناسایی علایم اولیه به موقع به كادر درمانی و ماماها و كارشناسان مراكز بهداشتی رجوع داشته باشند كه این عوامل هم می توانند بیماریابی و ارجاع به متخصص را داشته باشند.
وی افزود: با تغییر شیوه زندگی، اصلاح عادات تغذیه ای، افزایش تحرك و ورزش، كاهش آلاینده ها و مواد افزودنی و كنترل وزن می توان از مبتلا شدن به سرطان پستان پیشگیری كرد ضمن اینكه حاملگی به موقع و شیردهی كامل به نوزاد هم از ابتلای مادر به این سرطان پیشگیری می كند.
عضو پژوهشكده سرطان پستان (سینه) جهاد دانشگاهی تهران اظهار داشت: از سال 1375كلینیك برست جهاد دانشگاهی آغاز به كار كرد و در قالب گروه برست، گروه كیفیت زندگی و گروه ژنتیك و سایر گروههای پژوهشی مسایل مختلف در مورد سرطان سینه را مورد بررسی قرار داد.
وی خاطرنشان كرد: در كشورمان از هر 100 هزار نفر حدود 34 نفر مبتلا به سرطان پستان می شوند و در كشورهای اروپایی و آمریكایی این آمار بیشتر است و در كشورهای ژاپن و آسیای شرقی بروزاین بیماری كمتر از كشور ما است.

*** 21هزار نفر در رفسنجان غربالگری سرطان پستان شدند
مدیر گروه پیشگیری از بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی رفسنجان هم در حاشیه این كارگاه آموزشی اظهار داشت: از ابتدای سال 96 كه برنامه ایراپن (خدمات نوین سلامت) در حال اجرا می باشد و تابحال بیش از21هزار خانم شهری و روستایی در انار و رفسنجان به مراكز درمانی رجوع داشتند و تحت معاینات قرار گرفتند.
سید محسن نژادقادری بیان كرد: گروه هدف این برنامه خانم های بین 30 تا 69 سال هستند كه تا كنون 31 درصد این جمعیت یعنی تعداد 21هزار نفر رجوع داشتند و از این تعداد، 2 هزار و 550 نفر به این بیماری مشكوك بودند كه به كلینیك برست در مركزخدمات جامع سلامت شماره یك شهری رفسنجان جهت اقدامات تشخیصی ودرمانی ارجاع داده شدند.
وی تصریح كرد: از 2 هزار و 550 نفرمراجعه هم 9 نفر تشخیص قطعی سرطان پستان داده شده است كه هم اكنون تحت درمان قرار دارند.
نژادقادری با اشاره به اینكه نباید خانم ها از رجوع به مراكز درمانی جهت معاینه، ترس داشته باشند بیان كرد: تشخیص زودرس این بیماری به درمان بهتر كمك می نماید.
وی تصریح كرد: حدود 78هزارنفرزن 30تا 69 ساله تحت پوشش مراكز بهداشتی شهر و روستا در انار و رفسنجان وجوددارند كه لازم است جهت دریافت خدمات غربالگری سرطان پستان به مراكز بهداشتی رجوع داشته باشند.
دانشگاه علوم پزشكی رفسنجان جمعیت های 311 هزار نفر و 37 هزار نفری شهرستانهای رفسنجان و انار را تحت پوشش دارد.
7433/ 5054


1397/06/27
15:01:55
5.0 از 5
5292
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تغذیه
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است