تولید رگ های خونی انسان در آزمایشگاه

تولید رگ های خونی انسان در آزمایشگاه مین فود: محققان دانشگاه بریتیش كلمبیا توانستند سلول های بنیادی را به گونه ای تحریك كنند كه در محیط آزمایشگاه به شكل رگ های خونی انسان رشد كنند.


به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال ساینس، این رگ های خونی در واقع ساختارهای سه بعدی سلولی رشد یافته در آزمایشگاه هستند كه خاصیت های بافت ها یا ندام های انسان را شبیه سازی می كنند و از آنها با عنوان «ارگانوید» یاد میگردد.
محققان سپس تولید رگ های خونی، آنها را درون یك ظرف آزمایشكاهی قرار دادند كه محیط دیابتی را شبیه سازی می كند. با انجام این كار، در پدیده ای دقیقا شبیه به آنچه در بدن بیماران دیابتی رخ می دهد، غشای پایه رگ های خونی ضخیم تر شد.
سپس محققان به سراغ تركیبات شیمیایی مختلف رفتند تا ماده ای را بیابند كه مانع ضخیم شدن غشای پایه در رگ های آزمایشگاهی شود و توانستند یك مسدودكننده آنزیم y-secretase را بیابند كه دارای اثر موردنظر است. برمبنای نتایج این تحقیقات مسدود كردن این آنزیم در بیماران دیابتی می تواند در درمان این بیماری موثر باشد.
به اعتقاد محققان توانایی تولید رگ های خونی انسان به صورت ارگانوید با استفاده از سلول های بنیادی، كاربردهایی بسیار بیش تر از شناسایی یك روش درمانی برای دیابت در اختیار می گذارد، برای اینكه تمام اندام های بدن انسان با شبكه خون رسانی ارتباط دارند.
این فناوری امكان درمان مجموعه ای از بیماری های مختلف از آلزایمر گرفته تا بیماری های قلبی و عروقی، اختلال در ترمیم زخم ها، سكته، سرطان و البته دیابت را در اختیار می گذارد.گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Nature انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/10/30
14:00:20
5.0 از 5
4506
تگهای خبر: بیمار , بیماری , درمان , سرطان
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است