شیوع بالای فشار خون در كشور

شیوع بالای فشار خون در كشور مین فود: معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشكی كشور، با تاكید بر اهمیت كنترل فشار خون در كشور، اظهار داشت: بنظر می رسد در ایران میزان شیوع فشار خون نسبت به متوسط جهانی آن، بالاتر است.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، بنابر اعلام اداره كل روابط عمومی سازمان نظام پزشكی، دكتر سلیمی با اشاره به اینكه كمپین فشار خون در كشور كه از ۲۷ اردیبهشت ماه شروع شده و تا ۱۵ تیر ماه ادامه دارد، بیان كرد: بسیج عمومی برای كنترل فشار خون بالا از طرف وزارت بهداشت و با همكاری دانشگاه های علوم پزشكی كشور و تمامی ارگان های ذیربط شروع شده و هدف از برگزاری این كمپین اندازه گیری فشار خون ۲۰ میلیون نفر در ایران و شناسایی افراد مبتلا به فشار خون بالا است.
وی با اشاره به اینكه فشار خون، بیماری شایعی در دنیا و ایران بوده و بنا بر این نیز برگزاری این كمپین اهمیت دارد، اضافه كرد: بنظر می رسد در ایران میزان شیوع فشار خون نسبت به متوسط جهانی آن، بالاتر بوده و این درحالی است كه بیماری فشار خون زمانی كشف می شود كه فرد مبتلا به عوارض جدی چون بیماری های قلبی، مغزی و... گرفتار شده باشد.
سلیمی با اشاره به این كه فشار خون قابل كنترل است، افزود: اگر بتوانیم افراد دارای فشار خون بالا را در كشور شناسایی نماییم، می توانیم از موارد بالای مرگ ومیر در كشور پیشگیری نماییم. باید توجه كرد كه طبق آمارهای جهانی سالانه حدود ۱۰ میلیون نفر در دنیا جان شان را به سبب مبتلاشدن به فشار خون از دست می دهند.
معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشكی با اشاره به اینكه ۶۰ درصد افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود اطلاع ندارند، اظهار داشت: باید در این عرصه فرهنگسازی صورت گیرد تا افراد به محض اطلاع از فشار خون بالای خود به صورت مطالبه گرانه پیگیر كنترل بیماری شان باشند.
بگفته وی، برای كنترل فشار خون راهكارهای ساده تا پیچیده پزشكی وجود دارد، اما یكی از اقدامات خوبی كه می توان انجام داد، كاهش میزان نمك مصرفی در روز است.
سلیمی اشاره كرد: استاندارد مصرف روزانه نمك در دنیا چهار تا پنج گرم است، اما در ایران میزان مصرف روزانه نمك بیشتر از ۱۱ گرم برآورده شده است كه قسمتی از این نمك را به صورت غیر مستقیم و بوسیله مواد غذایی چون نان دریافت می نماییم.
وی درباب نحوه كنترل فشار خون بیان كرد: در عین حال داشتن تحرك بدنی مداوم، تغذیه مناسب و... در كنترل فشار خون موثر بوده و یكسری شاخصهای محیطی مانند استرس ها، آلودگی هوا و... نیز در این بیماری دخیل بوده كه سیاست گذاران باید به فكر آنها باشند. بدین سبب شاخصهای زیادی وجود دارد كه می توان با كنترل آنها میزان شیوع فشار خون را كم كرد.
منبع:

1398/03/25
17:29:20
5.0 از 5
4393
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تغذیه
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است