قمه زدن می تواند موجب انتقال هپاتیت ویروسی شود

مدیر مركز عفونت های منتقله از خون جهاددانشگاهی خراسان رضوی:

قمه زدن می تواند موجب انتقال هپاتیت ویروسی شود به گزارش مین فود مدیر مركز عفونت های منتقله از خون سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی اظهار داشت: قمه زدن می تواند موجب انتقال هپاتیت ویروسی شود.


محمدرضا هدایتی مقدم در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اضافه كرد: قمه زدن و استفاده مشترك از آن از طریق های انتقال ویروس های هپاتیت B و C است.
وی اشاره كرد: چون در هنگام قمه زدن امكان دارد خون به اطراف پاشیده شود، این كار می تواند موجب انتقال این عفونت ها به دیگران شود، بدین سبب علاوه بر آنانی كه قمه می زنند، افراد دیگر هم كه در نزدیكی آنها هستند در معرض خطر مبتلاشدن به هپاتیت های ویروسی قرار دارند.
مدیر مركز عفونت های منتقله از خون سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی افزود: هپاتیت ویروسی یك بیماری عفونی است كه موجب ایجاد التهاب مزمن در كبد می شود و می تواند به نارسایی كبد، سرطان كبد و مرگ منجر شود.
وی به اهدای خون در روزهای محرم و خصوصاً تاسوعا و عاشورا اشاره و اشاره كرد: افرادی كه سابقه قمه زنی را دارند، به سبب اینكه امكان دارد مبتلا به هپاتیت های ویروسی باشند، نباید مبادرت به اهدای خون كنند. مبتلاشدن به هپاتیت ویروسی در بیشتر موارد بدون علامت است. هم اكنون 90 درصد مبتلایان به هپاتیت های ویروسی از بیماری خود خبر ندارند.
هدایتی مقدم سفارش كرد: افرادی كه سابقه قمه زنی دارند برای اطلاع از ابتلای احتمالی خود به هپاتیت ویروسی، به پزشك بازگشت كنند و درخواست انجام آزمایش نمایند. تنها راه تشخیص هپاتیت ویروسی B و C، انجام آزمایش خون است.
منبع:

1398/06/18
23:51:01
5.0 از 5
4877
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , سرطان
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است