درمان های دارویی و خانگی رفع شپش سر

درمان های دارویی و خانگی رفع شپش سر به گزارش مین فود یك متخصص پوست و مو درمان های دارویی و خانگی برای مقابله با شپش را شرح داد.


دكتر حسین طباطبایی در گفتگو با ایسنا، با تاكید بر اینكه در پیشگیری و درمان شپش سر، بهداشت فردی بسیار موثر است، در پاسخ به این پرسش كه آیا كوتاه كردن مو راهكار مناسبی برای درمان شپش است؟ اظهار داشت: از آنجائیكه تخم های شپش به موی سر می چسبند؛ زدن مو روش موثری در درمان است، اما شاید این روش برای دختربچه ها امكان دارد حس ناخوشایندی باشد و احساس نارضایتی در آنها ایجاد كند. برای همین بهتر است از سایر روش های درمانی مثل شامپوها و كرم ها استفاده گردد.
وی با اشاره به اینكه برای رفع شپش درمان های مختلف وجود دارد، خاطرنشان كرد: تركیبات بنزوات بنزیل، كرم پرمترین، مالاتیون و شامپوی لیندن یك درصد همچون راه های درمانی شپش است، اما هر یك از اینها باید توسط پزشك تجویز شود. چون پزشك با در نظر گرفتن مسائل مختلف همچون سن فرد مبتلا یا حساسیت های احتمالی او دارویی را تجویر می كند. ضمن اینكه اغلب این داروها تنها یك مرتبه باید مصرف شوند و نهایتا در صورت صلاحدید پزشك یك هفته پس از مصرف اول، درمان تكرار شود.
این متخصص پوست و مو تاكید كرد كه درمان شپش باید زیر نظر پزشك متخصص باشد، چون مصرف دائم این داروها و شامپوها احتمال سمیت عصبی را بوجود می آورد. البته برای درمان شپش، شانه های مخصوصی هم وجود دارد كه دندانه های آن نسبت به شانه های معمولی فاصله های كمتری دارند و رشك را به خود جذب می كنند.
به قول طباطبایی، امكان دارد با وجود درمان های دارویی، رشك یا تخم شپش در سر بماند؛ ازاین رو سفارش می شود كه پس از هر بار حمام، در حالیكه مو نم دار است، سركه را با آب ولرم مخلوط كرده، سپس شانه را به این مخلوط آغشته و موهای فرد مبتلا با آن شانه شود.

درمان های سنتی برای رفع شپش
این استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران در ادامه با اشاره به اینكه درمان های سنتی و خانگی هم برای درمان شپش وجود دارد، اظهار داشت: برای مثال مالیدن روغن های نارگیل یا درخت چای سبب خفگی رشك می شود. همینطور مواد اسیدی مثل آبلیمو هم در از بین بردن تخم شپش موثر است.
او همینطور تاكید دارد كه درمان های دارویی شپش به شرطی موثر است كه لوازم شخصی فرد مبتلا مثل لباس ها و ملافه هم استریل شود. برای پاكسازی لباس ها و ملافه ها كافی است كه اینها در ماشین لباسشویی با دمای آب 55 یا 60 درجه شستشو شود. اگر از خشك كن لباسشویی هم استفاده شود، تأثیر بهتری در از بین بردن شپش و رشك دارد. همینطور داغی اتو هم روش موثری برای از بین بردن دانه های رشك (تخم شپش) است. البته در بعضی مناطق كه از لحاف های بزرگ روی كرسی استفاده می نمایند، امكان شستشو در بعضی مواقع فراهم نیست. در این صورت سفارش می شود كه لحاف بزرگ به مدت یك هفته تا 10 روز از خانه خارج كرده و در فضای آزاد در جایی پهن شود. چون شپش و تخم آن اگر با بدن و سر انسان در تماس نباشند، نهایتا تا 10 روز از بین می روند.

دچار فوبیای شپش نشوید
این متخصص پوست و مو در انتها با اشاره به اینكه بعضی از والدین گرفتار وسواس بهداشتی و فكری در مورد ابتلای كودكان خود به شپش می شوند، اظهار داشت: والدین در مورد شپش حساس باشند و مراقبت كافی را برای پیشگیری كودكان خود از این بیماری داشته باشند، اما حواس شان باشد كه گرفتار وسواس نشوند. چون در این صورت امكان دارد فرزندان خویش را تحت فشار قرار دهند. در این صورت این مورد برای كودكان اثرات روانی به دنبال خواهد داشت. والدین نباید با وسواس كودك خویش را به لحاظ روحی آزار دهند و نباید كودك را از بازی با همسالان بترسانند.1398/08/25
13:53:30
5.0 از 5
4056
تگهای خبر: آب , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است