لزوم حمایت از حوزه علم و دانش كشور

وزیر بهداشت:

لزوم حمایت از حوزه علم و دانش كشور به گزارش مین فود وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با تاكید بر این كه علم و دانش و فناوری سرمایه لایزال و ارزشمندی است كه می تواند باعث پیشرفت و رفع مشكلات كشور شود، گفت: به طور حتم حوزه علم و دانش كشورمان در عمل نیازمند حمایت های بیشتر است.


به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، دكتر سیدحسن هاشمی روز دوشنبه در آئین تجلیل از برگزیدگان بیست و سومین جشنواره رازی در تالار امام خمینی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در ابتدا با بیان این كه خیلی از مرگ ها در كشورمان قابل پیشگیری است، به حادثه اخیر غرق شدن نفتكش كشورمان و اژ دست دادن 32 نفر از عرصه خدمت به میهن اسلامی اشاره نمود و اظهار داشت: این در شرایطی است كه ما در كشور شاهد از بین رفتن بیش از این تعداد در جاده ها، نزاع ها و آلودگی هوا هستیم كه اینها همه قابل پیشگیری است، البته اگر به دانشمندان و تجربیات عرصه بین الملل اعتماد نماییم.
وی یكی از مشكلات فعلی خیلی از كشورها را به فراخور، بی توجهی به علم و تجربه بشری دانست و اظهار داشت: البته كشور ما هم از این عیب مستثی نیست.
هاشمی بزرگترین مصیبت بشر را جهل و نادانی دانست و اضافه كرد: اگر صفاتی همچون خودشیفتگی، خودپسندی و طمع سبب بدبختی بشریت شده، همگی ناشی از جهالت است.
وی پیشرفت بعضی از كشورهای دنیا را به علت وجود عالمان بیشتر در این كشورها و اگاهی بیشتر و تولید فرصت های بیشتر آگاهی بخشی برای مردم دانست.
وزیر بهداشت تصریح كرد: یكی از محورهایی كه بسیار در مورد آن سخن گفته می گردد و همواره هم مورد تاكید رهبر معظم انقلاب بوده، علم و تولید علم است، این در شرایطی است كه بدون تعارف باید گفت این بخش در عمل كمتر مورد توجه قرار گرفته است و برای آن هزینه مناسبی نمی گردد.
هاشمی ضمن قدردانی از جامعه پزشكی كشور برای عرضه یك كارنامه موفق در دهه های متمادی بخصوص در پنج سال اخیر تصریح كرد: ما نگران بودیم كه چگونه شتاب علمی سال های 2009 تا 2011 و موقعیت بین المللی به دست آمده را در همان تراز نگاه داریم.
وی ضمن ابراز امیدواری بابت قرار گرفتن پژوهش های كشور در بخش های مختلف همچون حوزه پزشكی در ریل رفع مشكلات دولت و مردم، با ذكر مثالی به مشكل پیش آمده برای مردم اهواز در مبتلا شدن به حملات آسماتیك اشاره نمود و اظهار داشت: در سال 1393 بعنوان سال نخست 24 هزار نفر ناشی از این مشكل بستری شدند، سال بعد این رقم به 11 هزار نفر كاهش پیدا كرد و سال قبل هم این تعداد به 300 نفر رسید.
وزیر بهداشت ادامه داد: این به صورت حتم ارزش علم و پژوهش را نشان داده است چون كه در ابتدا تصور می كردند مشكلات آسم پیش آمده برای مردم شهر اهواز ناشی از باران اسیدی است در صورتی كه ناشی از هرس یك نوع گیاه از جانب شهرداری این شهر بود.
وی در عین حال اظهار داشت: اگر پژوهش های ما یك مقدار صبغه غیر بین المللی و بومی بگیرد، می تواند در رفع برخی مشكلات كشور راهگشا باشد. بعنوان مثال ار روزی كه بنده وارد دولت شده ام، رئیس جمهوری از ما خواسته است راجع به مشكلات پارازیت اقدامات پژوهشی صورت گیرد.
هاشمی اظهار داشت: دكتر روحانی و دكتر جهانگیری بارها در هیات دولت اعلام نموده اند كه اگر احیانا مردم در حوزه آب یا صنعت و كشاورزی دچار صدمه می شوند، نباید پنهان بماند و لازم است به مردم اعلام شود تا اثر بازدارندگی داشته باشد.
وی تصریح كرد: نباید وقت ما برای مسابقات بین المللی در حوزه تولید مقالات كه البته بخشی از آن هم برای ارتقای ضریب شخصی خودمان و بالا بردن اچ ایندكس است، صرف شود.
وزیر بهداشت در ادامه، ضمن تقدیر از دقت ویژه معاونت پژوهشی و داوران برای انتخاب برگزیدگان بیست و سومین جشنواره رازی اظهار داشت: از این كه سنت شكنی شد و سلبریتی ها كنار گذاشته شده اند، بسیار خرسندم چراكه این كار كمك خواهد نمود این جشنواره در دوره های بعد با اقبال بیشتر پژوهشگران برای رقابت مواجه شود.
آئین تجلیل از برگزیدگان بیست و سومین جشنواره رازی در پنج بخش محققان، دانشگاه های علوم پزشكی، پژوهشكده های علوم پزشكی، نشریات علوم پزشكی، كمیته های تحقیقات دانشجویی و مراكز تحقیقاتی روز دوشنبه با اهدای لوح و جایزه نقدی برگزار گردید.


 

1396/10/25
17:17:16
5.0 از 5
5082
تگهای خبر: پزشك , وزیر بهداشت , علم , درمان
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است