كورتون موثرترین دارو در درمان بستریهای كرونا تا كنون

2، معاون وزیر بهداشت مطرح كرد

كورتون موثرترین دارو در درمان بستریهای كرونا تا كنون معاون درمان وزیر بهداشت درباره داروهای موثر در درمان بیماران بستری و سرپایی كرونا و همین طور وضعیت بیمارستانها و تجهیزات مورد ضرورت این بیماری توضیح داد.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر قاسم جانبابایی در بخش دیگری از نشست خبری ویدئو کنفرانسی خود با اعلان اینکه گفته ها در مورد بیماری کرونا در دنیا تناقضاتی دارد اشاره کرد: ممکنست هر دارویی که تولید می شود اهداف تجاری یا شرکت خاصی پشت آن باشد که هدف اقتصادی داشته باشد. از طرف دیگر مقالاتی ارائه می شود که استدلال قوی نداشته و همین تناقض در صحبت ها سبب ایجاد وحشت در مردم می شود که شرایط را برای افراد سودجو فراهم می آورد، اما در ایران از آن جایی که فرآیندهای مربوط به دارو زیر نظر سازمان غذا و دارو است، سودجویی و اهداف این چنینی بسیار کمتر اتفاق می افتد.
کورتون؛ موثرترین درمان برای بستریهای کروناوی اضافه کرد: داروهایی برای درمان بیماران مبتلا به کرونا استفاده می شود که مورد تایید کمیته علمی مقابله با کرونا باشد. هم اکنون دریافته ایم کورتون برای بیماران بستری شده می تواند موثرترین درمان باشد. در کنار آن استفاده از داروهای ضد انعقاد، ضد ویروسی و غیره نیز در بیماران بستری موثر است. البته نباید فراموش نماییم استفاده از دستگاه های کمک تنفسی غیر تهاجمی نیز می تواند سبب نجات جان بیماران شود. البته باید در نظر بگیرید همه بیماران به سبب مبتلاشدن به کرونا نیست که جان خودرا از دست می دهند. برخی نیز به دنبال هویدا شدن عوارض متابولیک بیماری از دنیا می روند. همین موضوع سبب می شود توجه خاص ما به سمت اختلالات همراه با بروز بیماری کرونا جلب شود.
جان بابایی با اشاره به این که در کشور منابعمان محدود است، بیان کرد: نباید به سمتی حرکت نماییم که تنها هزینه داشته باشیم. بلکه باید تلاش نماییم تا اثربخشی به همراه هزینه در پروتکل هایمان دیده شود.
دپوی تجهیزات در رابطه با کرونا برای فصل پاییز و زمستانوی با اشاره به این که دپوی تجهیزات پزشکی برای فصل پاییز و زمستان انجام شده است اشاره کرد: البته حالا تولید کنندگان داخلی نیز فعالیت خوبی دارند تا جایی که همه استانها در زمینه تولید برخی تجهیزات به خودکفایی رسیدند و بدین جهت بعید می دانیم که در فصل پاییز و زمستان مشکلی برایمان پیش بیاید.
وی درباره ارائه خدمات در مطب های دندانپزشکی نیز اشاره کرد: دراین زمینه از شروع شیوع بیماری پروتکل های زیادی ابلاغ گردیده است؛ این در حالیست که همکاران دندانپزشک ما نیز در بالاترین حد ممکن مسائل بهداشتی را رعایت می کنند و مردم نیز آگاهی خودرا افزایش داده و جز در موارد غیر ضروری به مراکز دندانپزشکی مراجعه نمی کنند.
جان بابایی با اشاره به این که فردی که شماره نظام پزشکی داشته باشند می توانند خدماتی درباره کرونا عرضه کنند، بیان کرد: اگر فردی شماره نظام پزشکی داشته باشد یعنی پزشک است و طبابت را بلد است. بیماری کرونا نیز پروتکل های خاصی برای درمان دارد و پزشکان مختلف می توانند برای درمان به ما کمک کنند. البته در این میان برخی افراد غیر پزشک نیز ممکنست در مباحث درمانی دخالت هایی داشته باشند، اما خوشبختانه آگاهی مردم افزایش یافته و اکثرشان مراکز بیمارستانی و 16 ساعته را مورد اطمینان می دانند.
وی در پاسخ به این پرسش که تاثیر برگزاری کنکور و مراسم عزاداری ماه محرم در مبتلاشدن و آمار کرونا چه زمانی مشاهده خواهد شد، اضافه کرد: هم کنکور و هم عزاداری های ماه محرم اخیرا شروع شده است و فعلا اثرات آن حداقل تا دو هفته آینده معلوم نیست. البته در مورد کنکور با تمهیدات ویژه ای که همکاران معاونت بهداشت و سازمان سنجش انجام دادند، نگرانی خاصی نداریم. ما نیز در معاونت درمان تمهیداتی را اندیشیده بودیم تا مبتلایان به کرونا که در مراکز درمانی بستری هستند، بتوانند همان جا کنکور بدهند. درباب عزاداری های ماه محرم تابحال مردم پروتکل ها را به خوبی رعایت کردند، اما در صورتیکه تجمعی خلاف آن چه که اعلام شد، صورت گیرد، باید انتظار افزایش موراد بیماری را داشته باشیم.
معاون درمان وزارت بهداشت در پاسخ به این پرسش که آیا موج سوم بیماری به کشور آمده است یا خیر اظهار نمود: هیچگاه بیماری به سمتی نرفته است که به اعدادی نزدیک به صفر برسیم و بتوانیم بگوییم موج بعدی شروع شده، بیماری تدوام داشته است و هنوز به نقط مطلوبی در موج دوم نرسیده ایم که بتوانیم بگویم موج سوم شروع شده است یا خیر.
هزینه های درمان مبتلایان کروناوی درباره هزینه های درمان بیماران مبتلا به کرونا اظهار داشت: بیمارانی که در بخش های عادی بستری می شوند حدود 2 تا دو نیم میلیون هزینه دارند و این هزینه برای بیماران در بخش آی سی یو به 4.5 میلیون می رسد که مردم از کل هزینه شده بسته به نوع مراجعه خود 5 تا 10 درصد مبلغ را پرداخت می کنند. البته بر طبق اعلام ما تمهیدی اندیشیده شده است تا در نقاطی که افراد کمتر برخوردار به بیمارستان مراجعه می کنند، از آنها وجهی برای درمان کرونا ستاندن نشود. باید بدانیم بیش از 6 ماه است که بیشتر بیمارستان ها درگیر بیماران کرونایی بوده و درآمدشان کاهش یافته است. حتی در بعضی بیمارستان ها درآمد آنها به کمتر از 50 درصد کاهش یافته است. پس چرا کسی که توانایی مالی دارد و از بیمه های تکمیلی نیز برخوردارست آن حق 5 تا 10 درصدی خودرا پرداخت نکنند.
معاون درمان وزیر بهداشت در ادامه سخنان خود با تاکید باردیگر بر این که استفاده از داروی کورتون بر طبق پروتکل ها تنها برای بیماران بستری شده در بیمارستان مجاز است، اشاره کرد: این دارو تاثیری بر بیماران سرپایی نداشته و نمی تواند سبب پیش گیری از مبتلاشدن به بیماری شود. در درمان های سرپایی معمولا از داروهای مانند کلروکین، مسکن ها و غیره به تشخیص پزشک استفاده می شود.
وی در خاتمه سخنان خود درباره رعایت پروتکل های بهداشتی در زایشگاه ها بیان کرد: زایشگاه ها محل نگرانی ما نیست؛ چونکه امکان آلوده شدن آن جا کمتر است. همکاران ماما که کار ختم حاملگی را انجام می دهند باید تجهیزات لازم و کامل را داشته باشند. همین طور اگر خانم حاملگی مبتلا به کرونا برای ختم حاملگی به زایشگاه مراجعه کند، ترجیح و اولویت اول با درمان بیماری مادر و سپس ختم حاملگی او است. تابحال مراجعه این گونه مادران به زایشگاه ها تعداد قابل توجهی بوده که خوشبختانه ختم حاملگی برای مادر به خوبی انجام شده است.1399/06/02
14:47:30
5.0 از 5
1811
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است