جنس خاطرات چیست؟

جنس خاطرات چیست؟ مین فود: تهران – ایرنا - محققان دریافتند یك پروتئین به نام AKT كه سه شكل متفاوت دارد و هریك نوع خاصی از سلول های مغز را تحت تاثیر قرار می دهند، یكی از نخستین پروتئین های مورد استفاده مغز برای ذخیره خاطرات است.


به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، پروتئین AKT در دهه 1970 میلادی بعنوان یك آنكوژن، یعنی ژنی كه قادر است به تومور سرطانی تبدیل گردد و بعنوان یكی از عوامل بروز مجموعه ای از بیماری ها، شناخته شد. اما به تازگی بعنوان یك عامل كلیدی شكل پذیری سیناپس ها معرفی شده است. شكل پذیری سیناپس ها در واقع توانایی مغز در تقویت ارتباطات سلولی در واكنش به تجربیات است.
بر اساس این تحقیقات مغز انسان برای ذخیره خاطرات از پروتئین ها استفاده می نماید و AKT یكی از نخستین پروتئین های مورد استفاده مغز است. اما تمام انواع این پروتئین به صورت یكسان تولید نمی شوند.
برای بررسی این مورد محققان عملكرد سه گونه مختلف پروتئین را در مغز موش ها مورد بررسی قرار دادند. در نتیجه این تحقیقات معلوم شد AKT1 در تمام نورون ها یافت می گردد و مهمترین شكل این پروتئین در تولید انعطاف پذیری سیناپسی است.
گونه AKT2 صرفا در سلول های ستاره ای شكل astroglia موجود در مغز و نخاع كه معمولا در اثر جراحت یا صدمه های مغزی و نخاعی تحت تاثیر قرار می گیرند، یافت می گردد. گونه AKT3 هم ظاهرا نقش كلیدی در رشد مغز دارد.
پیش از این تصور می شد تمام گونه های AKT رفتار یكسانی در مغز دارند. در این تحقیقات برای نخستین بار محققان اشكال مختلف این پروتئین را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دادند و عملكردهای آن را در مغز شناسایی نمودند. نتایج این تحقیقات راه را برای درمان های هدفمند انواع بیماری ها از آلزایمر و اسكیزوفرنی گرفته تا سرطان مغز هموار می كند.
علم (6)**9259**1440
مترجم: سپیده كاشانی** انتشار: گلشن


1396/11/08
13:47:45
5.0 از 5
4783
تگهای خبر: بیماری , علم
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است