عوارض دست و پاگیر چاقی در درمان كرونا

عوارض دست و پاگیر چاقی در درمان كرونا مین فود: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، با اشاره به مؤلفه های مؤثر بر افزایش پدیده پر وزنی در جوامع، تجمع چربی در بدن را یكی از مهمترین عوامل بروز نتایج بد در بیماران كرونائی دانست.


به گزارش مین فود به نقل از مهر، تیرنگ نیستانی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در گفت و گو با روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به وجود معضل پروزنی و فربه ای در اغلب کشورها و اغلب زیرگروه های جمعیتی، بیان کرد: افزایش وزن فقط ناشی از مصرف ماده غذایی خاصی نیست، بعنوان مثال اینکه خوردن نان موجب چاقی می شود، تصور غلطی است. وی در این خصوص توضیح داد: به عبارت ساده تر الگوی غذایی در کشورهای مختلف متفاوت می باشد و به تبع وضعیت اقتصادی و فرهنگی برخی گروه های جمعیتی مصرف مواد غذایی ضروری امکان پذیر نیست، این مساله می تواند مشوقی برای اضافه وزن باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه اظهار نمود: با افزایش تورم اقتصادی دسترسی برخی گروه های اجتماعی با درآمد پایین به مواد غذایی مورد لزوم کم می شود، بدین سبب نباید انتظار داشت که روند افزایش وزن متوقف شود، بلکه الگوی غذایی تغییر می کند و افزایش وزن به صورتی بیشتر می شود.

نیستانی با اشاره به تجربیات خود از ارائه خدمت در این دورن کرونائی، اشاره کرد: برمبنای مشاهدات وخامت ابتلاء و نتایج ناگوار ابتلاء در افرادی که وزن بالا دارند وقوع بیشتری دارد.

وی با بیان اهمیت این موضوع، افزود: انباشت چربی در بدن با هر توزیعی که باشد، به صورتی التهاب فراگیر یا سیستمیک را ترغیب می کند؛ به بیان ساده چربی اضافه در بدن التهاب زاست و ماهیت بسیاری از امراض مثل کووید -۱۹ برمبنای لطمه شناسی ها، زمینه التهابی دارند.

نیستانی نحوه توزیع چربی را از دیگر نکات مهم دانست و اضافه کرد: وقتی بخش اعظمی از چربی اطراف شکم انباشته می شود، در تنفس فرد اختلال ایجاد می شود؛ به عبارت ساده تر حرکت دیافراگم به پایین و انبساط ریه به کفایت افراد با وزن طبیعی رخ نخواهد دارد. در نتیجه میزان منوکسید کربن خون در افرادی که وزن بالاو شکم بزرگ دارند بالاتر از افراد عادی است و به همین خاطر مقداری خواب آلوده هستند که خوب نیست خصوصاً برای فردی که عفونت تنفسی هم دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه موضوع کارایی داروها در افراد با وزن بالا نسبت به افراد با وزن معمول را از دیگر مسائل قابل تأمل در این بحث اعلام نمود.

وی با اشاره به اینکه بالابودن وزن، خصوصاً افزایش توده در محیط دور شکم به هیچ وجه پیامد خوبی برای افراد مبتلا به کرونا به همراه ندارد، اظهار داشت: طبیعی است افرادی که خانه نشین هستند، خصوصاً افرادی که در دوران قبل از قرنطینه فعال بودند، اوقات فراغت بیشتری دارند و همین فراغت روی اعصاب تأثیرگذار است. این افراد می کوشند وقت خودرا پر کنند و اعصاب خودرا التیام دهند، بسیاری مواقع این کار را با سر زدن به یخچال و خوردن مواد غذایی که هیچ ارتباطی هم به وضع گرسنگی آنها ندارد، انجام می دهند. این مساله به روند افزایش وزن کمک می نماید.

به گفته نیستانی، این مساله را می توان از شرایط وزنی بیمارانی مشاهده کرد که در گذشته هم به ما مراجعه می کردند.

وی درباب راهکار این معضل عنوان کرد: شرایطی که پیش آمده بسیار ناگوار و آزاردهنده است، اما خاص شهر و کشور ما نیست، کم و بیش همه جوامع را گرفتار کرده است، راه التیام یافتن بیمارتر شدن نیست.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی، اشاره کرد: نظم در برنامه غذایی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است، وعده ای را حذف نکنید، بعنوان مثال اگر هر روز ۶ بامداد بیدار می شوید، یک روز که ۱۲ ظهر بیدار شدید، به بهانه حذف صبحانه، حجم ناهار را بیشتر نکنید.

نیستانی، افزود: فاصله وعده ها نباید خیلی غیرمتعارف باشد و ساعت ها را جوری تنظیم کنید که فاصله بسیاری نداشته باشند.

وی سفارش کرد: میان وعده های سالم یادتان نرود، سلامت از بعد بهداشت مواد غذایی، آلودگی و آلایش و میزان کالری آنها منظور است. در خیلی از مواقع غذای سالم ضرورتاً غذای کم کالری نیست؛ بعنوان مثال مغز دانه های خام بدون نمک، اسید چرب خوب، فیبر و ریز مغذی دارد اما بسیار پرکالری است.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه، هر یک مشت مغز دانه معادل پنج یا شش مشت پلو کالری دارد، پس نباید به سبب سلامت این ماده غذایی، بی رویه مصرف شود، درباب میوه ها هم این مساله صادق است.

وی در آخر بر لزوم انجام کارهای بدنی اصرار کرد و اظهار داشت: خیلی از افراد فعالیت بدنی ندارند، ورزش نمی کنند و همیشه می گویند وقت نداریم، این بهانه ناپذیرفتنی است، خصوصاً برای افرادی که در حالا خانه نشین هستند. خیلی از کارهای ورزشی به مدد فناوری نوین و اینترنت، مجازی شده است، پس باید از فرصت استفاده نمود.


منبع:

1399/09/03
15:05:41
5.0 از 5
1485
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است