مصرف مواد قندی افزودنی تولید چربی بدن را دو برابر می كند

محققان آلمانی پی بردند؛

مصرف مواد قندی افزودنی تولید چربی بدن را دو برابر می كند مطالعات نشان داده اند که حتی مصرف مقدار متوسط فروکتوز و ساکارز افزودنی، تولید چربی بدن را در کبد دو برابر می کند که در طولانی مدت منجر به مبتلاشدن به دیابت یا کبد چرب می شود.به گزارش مین فود به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، مواد قندی به خیلی از مواد غذایی رایج اضافه می شود. مقدار بالای کالری قند موجب اضافه وزن و چاقی و بیماریهای در رابطه با آن می شود.
محققان دانشگاه زوریخ سوئیس در مطالعات خود پی بردند حتی مصرف مقادیر متوسط مواد قندی منجر به تغییر در متابولیسم شرکت کنندگان در آزمایش شد.
«فیلیپ گربر»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «مصرف هشتاد گرم قند روزانه که معادل حدود ۸/۰ لیتر یک نوشابه معمولی است، تولید چربی در کبد را بیشتر می کند و تولید بیش از اندازه چربی برای مدت زمان طولانی تری ادامه می یابد، حتی اگر بیش از این قند مصرف نشود.»
۹۴ مرد جوان سالم در این مطالعه شرکت کردند. آنها هر روز به مدت ۷ هفته یک نوشیدنی شیرین شده با انواع مختلف قند مصرف می کردند در صورتیکه گروه کنترل هیچ نوشابه ای مصرف نمی کردند. این نوشیدنی ها حاوی فروکتوز، گلوکز یا ساکارز بودند (قند آشپزخانه تلفیقی از فروکتوز و گلوکز است). پژوهشگران سپس از ردیاب ها برای تجزیه و تحلیل تأثیر نوشیدنی های قندی بر متابولیسم چربی استفاده کردند.
به طور کلی، شرکت کنندگان کالری بیشتری نسبت به پیش از مطالعه مصرف نکردند، برای اینکه نوشیدنی قندی سبب افزایش سیری می شود و بدین سبب کالری دریافتی خودرا از منابع دیگر کم می کنند.
با این وجود، پژوهشگران مشاهده نمودند که فروکتوز تأثیر منفی دارد: تولید چربی بدن در کبد در گروه مصرف کننده فروکتوز دو برابر بیشتر از گروه گلوکز یا گروه کنترل بود و این حالت بیشتر از دوازده ساعت ادامه داشت.
افزایش تولید چربی در کبد مرحله نخست مهم در ابتلاء به بیماریهای شایع مانند کبد چرب و دیابت نوع ۲ است. سازمان بهداشت جهانی سفارش می کند مصرف روزانه قند را به حدود ۵۰ گرم یا حتی ۲۵ گرم محدود کنید.

1400/01/02
18:22:17
5.0 از 5
734
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است