فلج اطفال چگونه گسترش می یابد؟

فلج اطفال چگونه گسترش می یابد؟ مین فود: شناسایی ویروس فلج اطفال در نمونه فاضلاب در لندن و نیویورک این نگرانی را در مورد بحران احتمالی سلامت عمومی به همراه داشته و این درحالیست که جهان هنوز درگیر شیوع بیماری کووید-۱۹ است.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، هرچند، کارشناسان سلامت در ایالات متحده اعتقاد دارند که این ویروس نمیتواند باعث انتقال گسترده بیماری بخصوص در مناطقی با نرخ بالای واکسیناسیون شود.
با عنایت به این که آمریکا در سپتامبر ۱۹۹۴ ریشه کنی بیماری فلج اطفال را اعلام کرد، خیلی از مردم این کشور در مورد این بیماری و علایم آن آگاهی ندارند. همینطور آگاهی محدودی در مورد چگونگی گسترش این ویروس وجود دارد.
انتقال بیماری فلج اطفال
طبق اعلام مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری ها در ایالات متحده، ویروس فلج اطفال از راه تماس فردی و روشهای دیگر همچون مسیر انتقال دهانی-مدفوعی یا ترشحات منتقل میشود. ویروس فلج اطفال بسیار مسری است و می تواند غذا و آب را در شرایط غیربهداشتی آلوده کند. زمانی که فرد با مدفوع بیمار تماس پیدا کند، انتقال آن اجتناب ناپذیر است. انتقال عفونت از راه ترشحات ناشی از عطسه یا سرفه کمتر شایع است.
این مرکز تصریح کرد: فرد آلوده به ویروس فلج اطفال حدودا بلافاصله پیش از بروز علایم و تا دو هفته بعد از آن می تواند افراد دیگر را آلوده کند. زمانیکه ویروس وارد دهان شد، میتواند برای چند هفته در روده باقی بماند. در افراد بدون علامت هم احتمال انتقال ویروس به دیگران وجود دارد.
پیشتر، مقامات بهداشت نیویورک ویروس فلج اطفال را در نمونه فاضلاب گرفته شده در منطقه راکلند و مناطق مجاور شناسایی نمودند. شناسایی ویروس در نمونه فاضلاب دو هفته بعد از آن انجام شد که ایالات متحده نخستین مورد مبتلا شدن به بیماری فلج اطفال را در مدت یک دهه گزارش کرد.
این هفته انگلیس هم بعد از کشف نشانه هایی از فلج اطفال در نمونه های فاضلاب در چندین منطقه لندن، واکسیناسیون فوری همه کودکان زیر ۱۰ سال را شروع کرد.
علائم بیماری فلج اطفال
طبق اعلام مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری ها در ایالات متحده بیشتر افراد آلوده به ویروس فلج اطفال گرفتار علایم آشکار نخواهند شد. در افرادی که علایم بیماری ظاهر میشود، نشانه ها متفاوت می باشد. از هر چهار نفر حدود یک نفر گرفتار علائمی مشابه با آنفلوآنزا همچون گلو درد، تب، حالت تهوع، سردرد، احساس خستگی و دل درد میشود. معمولاً این علایم دو تا پنج روز طول می کشد تا این که خود به خود از بین بروند.
دپارتمان بهداشت ایالت نیویورک اعلام نمود که علایم خفیف و شبه آنفلوآنزای فلج اطفال تا ۳۰ روز طول می کشد تا ظاهر شوند. هرچند، حتی قبل از بروز علایم، فرد مبتلا می تواند ویروس را به دیگران منتقل و آنان را آلوده کند.
همینطور امکان دارد برخی از افراد آلوده گرفتار علایم جدی تری شوند که بر مغز و نخاع تأثیر می گذارد. اینها شامل مننژیت و فلج است.
پیشگیری از بیماری
از آنجاییکه هیچ درمان خاصی برای بیماری فلج اطفال وجود ندارد، بیماران برای بهبود احساس ضعف در دستها یا پاها لازم است برای طولانی مدت به انجام فیزیوتراپی یا توانبخشی اقدام نمایند.
در بحبوحه ظهور مجدد این ویروس، کارشناسان آمریکایی از عموم مردم بخصوص در مکان هایی که به تازگی بیماری فلج اطفال شناسایی شده، درخواست کرده که اقدامات احتیاطی را انجام دهند و واکسینه شوند. در کشورهای خارج از ایالات متحده واکسن خوراکی موجود است و تنها واکسن غیرفعال ویروس فلج اطفال که از راه تزریق صورت می گیرد در ایالات متحده موجود است.
به گزارش مدیکال دیلی، علاوه بر واکسیناسیون، افراد می توانند با رعایت بهداشت دست ها و شستن مرتب دست ها با آب و صابون از انتقال ویروس جلوگیری نمایند. همینطور باید توجه داشت ضدعفونی کننده های دست مبتنی بر الکل قادر به از بین بردن ویروس فلج اطفال نیستند.1401/05/24
09:21:42
5.0 از 5
185
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است