بانك جامع جنین اهدایی در كشور بوجود آمد

بانك جامع جنین اهدایی در كشور بوجود آمد مین فود: تهران- مسئول كلینیك اهدا و عضو تیم تخصصی درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا اظهار داشت: كلینیك اهدای مركز درمان ناباروری ابن سینا، بانك جنین اهدایی را مطابق با آخرین پروتكل های جهانی، برای ارتقای كیفیت و تسریع روند اهدای جنین بوجود آورده است.


روش درمان ناباروری با عنایت به علت ناباروری انتخاب می گردد و امروزه، شیوه های درمان ناباروری طیفی گسترده از روش هایی ساده، همچون درمان دارویی و روش هایی پیچیده مانند استفاده از جنین اهدایی را در بر می گیرند.
استفاده از گامت یا جنین اهدایی همچون پیچیده ترین روش های درمان ناباروری است كه سال ها است در ایران هم انجام می گردد. به تازگی، كلینیك درمان های جایگزین و اهدای مركز درمان ناباروری ابن سینا، بانك جامع جنین اهدایی در كشور را به منظور عرضه این خدمت مطابق با استانداردهای روز دنیا بوجود آورده است.
به گزارش روز شنبه ایرنا از پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی- ابن سینا، دكتر فرهاد یغمایی عضو تیم تخصصی درمان ناباروری و سقط مكرر این مركز اظهار نمود: انتخاب اهداكنندگان و دریافت كنندگان بر اساس قانون و مقررات مصوب وزارت بهداشت انجام می گردد.
وی، شرایط لازم برای اهدا و دریافت جنین و روند ارزیابی آن را چنین تشریح كرد: داشتن سلامت متعارف از نظر بیماری های داخلی، روانی، عفونی، ژنتیك، زنان و ارولوژی و هم احراز صلاحیت اخلاقی، همچون شاخص های اصلی انتخاب اهداكنندگان و دریافت كنندگان است. همچنین، مسائل حقوقی در ابتدا به دقت بررسی می شوند و رعایت دقیق و كامل محرمانگی روند اهدا و ناشناس ماندن اهداكننده و دریافت كننده، از اصول مهم این كلینیك است.
مسئول كلینیك اهدای مركز درمان ناباروری ابن سینا درباره چگونگی شكل گیری بانك جامع جنین اهدایی كشور در این مركز اظهار داشت: این مركز نزدیك به دو دهه است كه خدمات درمان ناباروری به روش لقاح برون تنی (IVF) را عرضه می كند و خوشبختانه به علت نرخ بالای موفقیت درمان در این مركز، خیلی از زوج ها صاحب فرزند می شوند و تعدادی جنین فریز شده از روند درمان ایشان در مركز باقی می ماند. ازاین رو در اولین گام برای تولید این بانك، زوج های دارای جنین فریز شده كه حداقل یك فرزند سالم داشتند، برای گفت وگو درباره اهدای جنین های باقیمانده شان به مركز دعوت شدند.
یغمایی اضافه كرد: در جلسات گفت وگو به همه‌ی پرسش های اخلاقی و حقوقی این زوج ها پاسخ دادیم و بعد از عرضه توضیحات كامل و جامع، رضایت نامه‌ی كتبی و حقوقی اهدای جنین از ایشان گرفته و از جانب مركز تعهد داده شد كه مشخصات آنها كاملاً محرمانه بماند. همچنین، زوج های داوطلب اهدا برپایه پروتكل ها و راهنمای علمی و به روز موجود در دنیا، به صورت كامل بررسی شدند.
وی ادامه داد: بررسی های ژنتیكی و در صورت لزوم، تست های غربالگری ژنتیكی انجام شد و واحد جنین شناسی كیفیت جنین ها را ارزیابی كرد و متخصصان هم سلامت داوطلبان اهدا را از نظر جسمی و روانی بررسی كردند. بعد از اتمام این مراحل، بعضی از داوطلبان فاقد شرایط رد شدند و فقط جنین زوج هایی كه دارای همه‌ی شرایط لازم بودند، در بانك جنین به ثبت رسید.
مسئول كلینیك اهدای مركز درمان ناباروری ابن سینا تصریح كرد: مهمترین مزیت تولید این بانك اطمینان از سلامت روند اهدا و جلوگیری از ورود دلالان و تجاری سازی این خدمات درمانی است.
عضو تیم تخصصی مركز درمان ناباروری ابن سینا بیان كرد: این رویداد یك پیشرفت مهم در روش های كمك باروری در كشور به شمار می آید و مركز درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا، وابسته به پژوهشگاه ابن سینا- جهاد دانشگاهی توانسته است با تولید بانك جامع جنین های اهدایی، مطابق با آخرین پروتكل ها و راهنماهای علمی جهان در این زمینه و با رعایت دقیق موازین حقوقی و اخلاقی، خدمت رسانی كند.
علمی (1) ** 1201 **2017


1396/12/05
20:59:37
5.0 از 5
4786
تگهای خبر: درمان , سلامت , علم
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است