هزار روز اول زندگی بهترین زمان پیشگیری از بیماری ها است

عضو هیات علمی پژوهشگاه ابن سینا:

هزار روز اول زندگی بهترین زمان پیشگیری از بیماری ها است مین فود: تهران - عضو هیات علمی پژوهشگاه تكنولوژی های جدید علوم زیستی جهاد دانشگاهی - ابن سینا، بهترین زمان مداخلات برای پیشگیری از بسیاری بیماری ها همچون غیرواگیر را هزار روز اول زندگی عنوان نمود.


به گزارش روز جمعه ایرنا، دكتر لادن گیاهی در سمپوزیوم مداخلات موثر تغذیه در هزار روز نخست زندگی در پیشگیری از ناباروری، این زمان را نقطه شروع برای سالم زیستن افراد در سال های بعدی اعلام نمود و اضافه كرد: با تغذیه صحیح و به موقع در این دوران زمینه مبتلا شدن به بیماری های غیر واگیر مانند قلبی - عروقی، فشار خون و دیابت، كاهش یافته و این مورد در پیشگیری از این بیماری ها بسیار موثر است.
وی خاطرنشان كرد: تغذیه مادران در دوران جنینی، نحوه وزن گیری مادران در دوران حاملگی و تغذیه نوزاد از شیر مادر، رشد كودك تا دو سالگی و نحوه تغذیه تكمیلی همچون عوامل موثر در تولید این بیماری ها به شمار می روند.
عضو هیات علمی پژوهشگاه تكنولوژی های جدید علوم زیستی جهاد دانشگاهی - ابن سینا، تصریح كرد: بررسی ها نشان داده است وضعیت تغذیه ای در دو نسل بعد هم همچنان اثرگذار بوده و حتی درصورتی كه نسل اول در وضعیت مناسبی باشد، در نسل دوم هم این وضعیت ادامه خواهد داشت.
گیاهی اضافه كرد: بنابراین زنان آبستن و كودكان تا پنج ساله از گروه های پرخطر و حساس هستند و باید مورد توجه ویژه قرار گیرند.
وی با یادآوری این كه سرعت تكامل در این دوران بسیار بالا است، ادامه داد: سریع ترین رشد تكامل سلولی هزار روز اول زندگی است و بنابراین بیشترین تاثیر پذیری از عوامل محیطی همچون تغذیه در این دوران انجام می گردد.
وی همینطور اظهار داشت: 70 درصد رشد مغزی و همینطور موارد هورمونی و سوخت و ساز بدن و عملكرد مختلف سلول ها در این دوران رخ می دهد و بنابراین عوامل تغذیه ای می تواند در این دوران، بسیار مهم و تاثیر گذار باشد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه تكنولوژی های جدید علوم زیستی جهاد دانشگاهی - ابن سینا با بیان این كه چاقی همچون عوامل زمینه ساز ناباروری است، اظهارداشت: عامل اصلی مبتلا شدن به چاقی به هزار روز اول زندگی انسان ها برمی گردد.
گیاهی یكی دیگر از عوامل تولید ناباروری را سندرم تخمدان پلیكیستیك (PCOS یكی از شایع ترین اختلال هورمونی در بین زنان) اعلام و خاطرنشان كرد: ریشه این بیماری از دوران جنینی شكل می گیرد.
وی ادامه داد: چاقی و سندرم تخمدان پلی كیستیك روز به روز در حال افزایش می باشد و باید اقدامات جدی در كنترل عوامل تغذیه ای به منظور تضمین سلامت افراد در این دوران صورت گیرد.
علمی * 1201 * 1836 *1336


1397/04/02
22:55:01
5.0 از 5
4552
تگهای خبر: بیماری , تغذیه , چاقی , زندگی
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است