درخواست انجمن داروسازان برای توقف فعالیت باجه های داروفروشی هلال احمر

درخواست انجمن داروسازان برای توقف فعالیت باجه های داروفروشی هلال احمر به گزارش مین فود رئیس انجمن داروسازان ایران ضمن انتقاد از روند توزیع دارو در هلال احمر، از مكاتبه با وزیر بهداشت به منظور توقف فعالیت باجه های داروفروشی هلال احمر اطلاع داد.


دكتر محمد باقر ضیاء در گفتگو با ایسنا، گفت: متاسفانه یكی از بزرگ ترین مشكلات نظام دارویی كشورمان، تصدی گری و دخالت مستقیم دولت در فروش دارو از راه داروخانه های دولتی و نهادها و ارگان های وابسته است؛ به صورتی كه حالا وضعیت به گونه ایست كه بیشتر از ۵۰ درصد فروش دارو در سطح جامعه از راه این داروخانه ها انجام می شود.
وی ادامه داد: بر مبنای اطلاعات موثق سازمان های بیمه، میزان گردش مالی برخی از این داروخانه ها، به ۵۰۰ برابر یك داروخانه خصوصی می رسد. در این بین جمعیت هلال احمر با دارا بودن داروخانه های زنجیره ای با ۳۶ شعبه در سراسر كشور، بزرگ ترین مجموعه داروخانه های وابسته به دولت را اداره می كند. این درحالی است كه بر مبنای بند ۸ ماده ۳ اساسنامه این جمعیت، فقط كمك به تهیه دارو برای مراكز بهداشتی (با موافقت وزارت بهداشت) در زمره وظایف آن به حساب می آید كه با عنایت به مأموریت اصلی امدادی در اساسنامه، فقط در شرایط جنگی و بحرانی مشروعیت پیدا می كند، نه داروفروشی در حجم گسترده و در شرایط عادی.

رئیس انجمن داروسازان افزود: از جانب دیگر بر مبنای اساسنامه جمعیت هلال احمر كشورمان و همینطور كمیته بین المللی صلیب سرخ و فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر، مكررا بر غیر انتفاعی بودن این سازمان تاكید گردیده است. بنابراین باید توجه داشت كه اقدام هلال احمر به دخالت در بازار دارویی كشور در شرایط غیر بحرانی، بدون درخواست وزارت بهداشت (و در مواردی حتی بدون دریافت مجوز از وزارت بهداشت)، صرفا اهداف اقتصادی را دنبال می كند و تخلف از اساسنامه به حساب می آید.

وی از آنچه كه "راه اندازی باجه فروش دارو توسط هلال احمر" خواند، انتقاد نمود و اظهار داشت: متاسفانه به تازگی این جمعیت برخلاف ضوابط و آیین نامه تاسیس داروخانه، اقدام به راه اندازی باجه فروش دارو كرده كه نخستین نمونه آن ماه گذشته در شهرستان آمل افتتاح شد و این نگرانی وجود دارد كه تاسیس غیر قانونی مراكزی تحت عنوان باجه های داروفروشی، توسط هلال احمر و سایر ارگان های دولتی، به یك رویه در سراسر كشور تبدیل گردد.

رئیس انجمن داروسازان افزود: با عنایت به اینكه قیمت دارو در اقصی نقاط كشور در همه داروخانه ها یكسان است، بنابراین وجود این باجه ها یا داروخانه ها هیچ مزیت مادی برای مصرف كنندگان به همراه نخواهد داشت. از طرفی با فراگیر شدن سامانه های تامین و توزیع داروهای خاص، هم اكنون زمینه لازم برای دسترسی عادلانه دارو در سراسر كشور (از طریق داروخانه های عادی یا منتخب دانشگاه های علوم پزشكی) فراهم شده است؛ بنابراین تاسیس این داروخانه ها نه تنها هیچ كمكی به مردم نمی كند، بلكه صرفا سبب بزرگ تر شدن اقتصاد دولتی و حذف داروخانه های خصوصی می شود.
او در آخر صحبت هایش اظهار داشت: این موارد، انجمن داروسازان ایران را بر آن داشته كه به منظر صیانت از چرخه دارویی كشور، طی مكاتبه با وزیر بهداشت، تقاضای خود در خصوص لزوم دستور فوری به منظور توقف فعالیت این مراكز را صادر كنند.1398/04/23
15:08:38
5.0 از 5
4395
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است