چاقی جمعیت بالای 18 سال در خراسان شمالی

چاقی جمعیت بالای 18 سال در خراسان شمالی به گزارش مین فود معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی خراسان شمالی اظهار داشت: ۶۰ درصد جمعیت بالای 18 سال این استان 863 هزار نفری دچار اضافه وزن و چاقی هستند.


سیداحمد هاشمی یكشنبه در نشست خبری كمپین پیشگیری از چاقی اظهار نمود: از مجموع افراد دچار اضافه وزن و چاق 22. 7 درصد در سن 45 تا 60 سال قرار دارند.
وی با اشاره به اینكه مصرف بیش از اندازه كالری انسان را به سمت چاقی می برد اضافه كرد: مصرف بیش از مواد قندی و شیرین سبب افزایش فشار خون و اضافه وزن می گردد كه هر دو از عوامل مبتلا شدن به بیماری های قلبی و عروقی است.
وی اظهار داشت: برای پیشگیری از اضافه وزن و چاقی كل قند و شكر مصرفی از برنامه روزانه باید كمتر پنج گرم در روز باشد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی خراسان شمالی اظهار نمود: یكی از مهم تریرن دلایل مبتلا شدن به دیابت مصرف زیاد قند و شكر و مواد شیرین است، انواع شیرینی، شكلات، نوشابه های گازدار، آب میوه های صنعتی كه قند افزودنی دارند، شیرهای طعم دار، شیر كاكائو و شیر شكلات، پاستیل، كیك و كلوچه و بیسكوئیت از مهمترین منابع مصرف قندی هستند.
هاشمی اظهار نمود: مصرف بیش از اندازه مواد قندی و شیرین كارایی انسولین در بدن را ضعیف می كند و باعث مبتلا شدن فرد به بیماری دیابت و یا انباشته شدن چربی در كبد می گردد.
وی اضافه كرد: برای پیشگیری از دیابت سازمان جهانی بهداشت سفارش می كند قند و شكر مصرفی روزانه حداكثر پنج درصد انرژی مورد نیاز روزانه را تامین كند.
وی در مورد مصرف روغن و چربی هم اظهار داشت: مصرف زیاد مواد پر چرب به خصوص چربی های حیوانی، خطر بروز سرطان سینه و سرطان پروستات را بالا می برد، مصرف آن را محدود كنید.
هاشمی اظهار داشت: برای پیشگیری از اضافه وزن، چاقی، بیماری های قلب و عروقی و سرطان ها مصرف انواع روغن و چربی را كاهش دهید.
این مسئول اظهار نمود: مصرف غذاهای آماده و فست فود ها همچون سوسیس، كالباس را كه چربی زیادی دارند كاهش دهید.
وی اضافه كرد: به جای غذاهای سرخ شده كه مقدار زیادی روغن دارد از غذاهای آب پز، بخار پز و كبابی استفده كنید، در صورت تمایل به سرخ كردن غذا را به مدت كم و حداقل روغن مخصوص سرخ كردنی فقط تفت دهید.
هاشمی اظهار نمود: مهم ترین مسئله كه می تواند در این زمینه موردتوجه قرار داد الگوی غذایی مردم است؛ چراكه مصرف بیش از اندازه و اندازه قند، نمك و چربی عوامل خطر تغذیه ای به شمار رفته و سبب مبتلا شدن به اضافه وزن و چاقی می گردد.
به گفته مدیركل ثبت احوال خراسان شمالی 911 نفر در این استان طی هفت ماه امسال به دلیل بیماری های قلبی و عروقی فوت شده اند كه از این تعداد 477 مورد را مردان و 434 مورد را زنان تشكیل می دهند.
علی زاهدی نیا اظهاركرد: علت نخست فوت در این استان طی هفت ماهه سال جاری، مربوط به بیماری های قلبی و عروقی است.

 

1396/10/17
16:50:05
5.0 از 5
4775
تگهای خبر: آب , بیماری , چاقی , اضافه وزن
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است