افزایش ۴۰ درصدی پایگاه های هلال احمر در عراق، تفاهم درباره توریسم سلامت بزودی

رییس جمعیت هلال احمر خبر داد

افزایش ۴۰ درصدی پایگاه های هلال احمر در عراق، تفاهم درباره توریسم سلامت بزودی مین فود: رئیس جمعیت هلال احمر كشورمان از افزایش 40 درصدی پایگاه های امدادی و خدماتی این سازمان در عراق آگاهی داد.


دكتر علی اصغر پیوندی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اقدامات جمعیت هلال احمر كشورمان در راهپیمایی اربعین اظهار داشت: امسال باتوجه به برداشته شدن ویزای بین دو كشور ایران و عراق و نیز دلیلهای دیگر جمعیتی بالغ بر ۳ تا ۳.۵ برابر سال قبل به كشور عراق سفر كرده اند، كه این مسئله روی ارائه خدمت هلال احمر در قسمت های مختلف موثر است. با این وجود جمعیت هلال احمر این شرایط را پیش بینی كرده و در همین راستا امكانات لجستیك، نفرات، تجهیزات دارویی و پزشكی خود در كشور عراق را افزایش داد.
وی با اشاره به اینكه در مجموع پایگاه ها و مراكز درمانی هلال احمر در كشور حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است، اظهار داشت: كوشیدیم خدمت رسانی بهتر و با سهولت بیشتری برای زوار امام حسین (ع) صورت گیرد، اما به هر حال افزایش جمعیت زوار در خدمت رسانی ما موثر است و امیدواریم كه بتوانیم رضایت زوار را جلب نماییم.
پیوندی در مورد اقدامات هلال احمر در حوزه توریسم سلامت نیز اظهار داشت: با رئیس جمعیت هلال احمر كشور عراق رابطه صمیمی و نزدیكی داریم و مقرر است در حوزه توریسم سلامت فعالیت مشترك داشته باشیم. در همین راستا نیز بزودی تفاهم نامه رسمی و قراردادی با حضور وزیر بهداشت عراق، رئیس جمعیت هلال احمر عراق و ایران به امضا خواهد رسید. در حوزه توریسم سلامت با عنایت به علاقه مندی عزیزان عراقی به استفاده از توانمندی و تجربه پزشكی ایران و با عنایت به سابقه دیرینه ای كه داشتند و برای منسجم شدن این موارد، تصمیم گرفتیم كه توریسم سلامت را با محوریت جمعیت هلال احمر عراق و جمعیت هلال احمر ایران دنبال نماییم كه امیدواریم بتوانیم با كاهش هزینه ها یك روند مشخص و درست تری برای ارائه خدمت خیلی بهتر و موثرتر بوجود آید.
به گفته رئیس جمعیت هلال احمر كشورمان، در این تفاهم نامه مسئله دارو برای رجیستری و ثبت نام داروها و همین طور تولید داروهای مشترك با عنایت به پتانسیلی كه عراق دارد و توانمندی بالای ایران در این حوزه مورد توجه قرار گرفته است.
پیوندی مسئله ارتباطات بهداشتی و درمانی را سومین موردی دانست كه در این تفاهم نامه مورد توجه قرار گرفته و اظهار داشت: طبیعی است در مراسم های بسیار بزرگ مانند همین راهپیمایی اربعین، مسئله بهداشت و درمان بسیار حایز اهمیت است كه در این خصوص ما با كشور عراق تعامل داشتیم و الان این تعاملات باید بیشتر و جدی تر شود تا بتوانیم از پتانسیل دو طرف در خدمت به زوار اباعبدالله الحسین (ع) چه عراقی، چه ایرانی و دیگر ملل استفاده نمائیم كه یك فضای بسیار مثبت و خوبی ایجاد شود و همه بتوانند از بركات معنوی آن استفاده كنند.
وی با اشاره به اینكه امسال برای نخستین بار اعضای سازمان جوانان و داوطلبان دو طرح همیاران زائر و بازپیوند را در راهپیمایی اربعین اجرا كرده اند، اظهار داشت: امسال دو سوژه با هدف رسیدگی بهتر به وضعیت زوار اضافه كردیم. یكی طرح بازپیوند است؛ بالاخره بعضی افراد امكان دارد سرپرست نداشته باشند یا وضعیت خاص روحی و روانی پیدا كنند و احتیاج داشته باشند كه ما حمایت شان نماییم. همین طور گمشدگانی هستند كه از خانواده خود جدا شده اند كه در همین راستا یك مركز بازپیوند با مشاركت اعضای داوطلبان در نجف و یك مركز هم در كربلا راه اندازی كرده ایم كه با هماهنگی كنسولگری بتوانیم به این افراد كمك نماییم و خوشبختانه تاكنون ۲۲۰ نفر از زوار در این فضا مدیریت شده و به داخل ایران انتقال یافته اند.
رییس جمعیت هلال احمر كشورمان افزود: طرح بعدی استفاده از پتانسیل جوانان است، ما برای نخستین بار ۴۰ عضو در چارچوب تیم دونفره و سه نفره را مدیریت كردیم. شاید برای سال اول تجربه خیلی زیادی نداشتند؛ ولی باید از این پتانسیل بهره برد و وقتی زوار گرفتار مشكل می شوند یا صدمات جسمی می بینند و احتیاج به كمك، راهنمایی و همراهی دارند اعضای جوانان به آنان كمك می كنند. همین طور این تیم ها در موكب های مختلف و در مراكز درمانی حضور دارند و امیدواریم كه بتوانیم هم بحث بازپیوند خانواده ها و هم بحث استفاده از پتانسیل جوانان را در سال های آینده افزایش دهیم تا بالاخره فضای بهتری ایجاد شود.
پیوندی درباره وضعیت درمانگاه ها در كشور عراق نیز اظهار داشت: همانطور كه می دانید برخلاف مراسم حج كه خدمات ما تنها به زوار ایرانی ارائه می شود، در اربعین محدودیتی در ارائه خدمات وجود ندارد و بنا بر این میزان مراجعات ما نیز بسیار زیاد است. در بعضی از درمانگاه ها شلوغی جمعیت و همین طور كوچك بودن محل جزو مشكلاتی است كه وجود دارد و امیدوارم كه زوار ما را ببخشند. البته شرایط خاصی در كشور عراق هست ولی ما مراكز درمانی در كشور عراق می سازیم و در كربلا یك ساختمان ۱۰ طبقه داریم كه چند سال است ساخت و تكمیل این ساختمان به تعویق افتاده و امیدواریم كه در سال آینده این درمانگاه مجهز و راه اندازی شود و یك مركز درمانی استاندارد ایجاد شود.
وی در مورد زمان حضور تیم های هلال احمر در كشور عراق نیز گفـت: از ۱۳ مهرماه درمانگاه های هلال احمر در كشور عراق راه اندازی شده و تا دو - سه روز پس از اربعین حدودا تا اول آبان این درمانگاه ها هم در كشور عراق و هم در مرزهای ایران فعال می باشند. البته اربعین روز شنبه ۲۷ مهرماه است ولی بالاخره بعضی افراد امكان دارد پس از این تاریخ هنوز زائر امام حسین باشند و ما موظفیم همراه زوار باشیم و مشكلاتی كه دیده می شود را برطرف نماییم و امیدواریم بتوانیم به وظیفه خودمان به خوبی عمل نماییم.
منبع:

1398/07/24
00:01:13
5.0 از 5
4690
تگهای خبر: آب , استاندارد , پزشك , تجربه
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است