پزشكان داروهای داخلی تجویز كنند

رییس سازمان غذا و دارو:

پزشكان داروهای داخلی تجویز كنند به گزارش مین فود رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به كاهش رفتن به داروخانه ها در شرایط كرونا و با وجود فعالیت آنها حتی در روزهای تعطیل، اظهار داشت: اما متاسفانه داروخانه ها از هیچ گونه مساعدتی برخوردار نشدند؛ در حالیكه درآمد آنها تا حد زیادی كاهش یافته و این مورد یكی از اشكالات فعلی همكاران ما در داروخانه ها است.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا شانه ساز در نشست خبری به مناسبت روز داروساز که به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، ضمن تسلیت ایام ماه محرم و تبریک هفته دولت اظهار داشت: زادروز تولد محمد بن ذکریا رازی به نام داروساز نامگذاری شده است. در روزهای انتشار کرونا داروسازان خدمات قابل توجهی چه در صنعت و چه در داروخانه ها عرضه کرده اند و در زمان هایی که بسیاری از مشاغل تشویق به خانه نشینی و دورکاری شدند، همکاران ما فعال بوده و در حال خدمت رسانی به مردم بودند. در روزهایی که هنوز داروی قطعی برای درمان کرونا معرفی نشده است، هر دارویی که اعلام گردید می تواند به درمان کرونا کمک کن، در بازه زمانی کوتاه مدتی تولید آن در کشور آغاز شد؛ تا جایی که حتی در بعضی موارد به تولید مواد اولیه دارو هم دست پیدا کردیم.
وی با تاکید بر این که توانمندی های ایران در این حوزه مثال زدنی است، اظهار داشت: این توانمندی ها در سال های پس از انقلاب به همت داروسازان رخ داد تا جایی که امروز ۹۷ درصد از داروهای مورد نیازمان را داخل کشور تولید می کنیم؛ یعنی خیلی از اقلام "های تک" به میزان کافی در حوزه داروسازی توسط شرکت های دانش بنیان تولید می شود. با عنایت به این که نزدیک به سه دهه از فعالیت بنده در حوزه داروسازی می گذرد، ادعا می کنم که هر داروی جدیدی که در دنیا وارد شود همکاران داروساز ما می توانند ظرف دو سال آنها را تولید نماید.
شانه ساز در ادامه سخنان خود با اشاره به این که ۳ درصد از داروهای مصرفی کشور وارداتی است، اظهار داشت: البته این به آن معنا نیست که این ۳ درصد همواره داروهای ثابتی بودند؛ لیست دارویی کشور به روز رسانی می شود و برپایه نیاز پزشک و بیمار تغییر می کند. حالا خیلی از داروها وجود دارد که در گذشته وارد می شد، اما حالا توانستیم آنها را تولید نماییم.
فعالیت ۲۵ دانشکده داروسازی در کشورافتتاح دو کارخانه داروسازی در هفته آیندهوی با اشاره به این که متوسط سن جوانان شاغل در شرکت های دانش بنیان دارویی کمتر از ۳۵ سال است، خاطرنشان کرد: این مورد نویدبخش نسل رو به رشد در زمینه تولیدات دارویی است. به علت همین توانمندی ها یک ماه پیش ضابطه ای ابلاغ گردید که ابلاغ آن برای نخستین بار در دنیا صورت می گرفت که توانمندی های داروسازان کشور را نشان می دهد؛ در حالیکه در سال ۱۳۵۷ چهار یا پنج دانشکده داروسازی داشتیم، امروز حدود ۲۵ دانشکده داروسازی در کشور فعال می باشند. خوشبختانه در زمینه مقالات هم کشورمان نقش مهمی در انتشار مقالات معتبر در نشریات دنیا دارد که سبب ارتقای رتبه علمی در این حوزه در دنیا شده است. خوشبختانه امروز در زمینه تولید مواد اولیه دارویی می توانیم ۶۵ درصد نیاز کشور را تولید نماییم. همینطور بیشتر از هزار قلم داروی گیاهی در کشور تولید کرده ایم و آینده بسیار رو به رشدی در زمینه داروسازی خواهیم داشت. این در حالی است که تحریم های ظالمانه روبه روی ما قرار دارد و بخشی از توانمندی های امروزمان به علت همین تحریم ها بود. مفتخرم اعلام کنم ظرف هفته آینده دو کارخانه سازی داروسازی افتتاح می شود که یکی از آنها در زمینه تولید پن آنسولین و دومی در زمینه فرآورده های پلاسمایی فعالیت خواهند کرد.
افزایش چند برابری واردات واکسن آنفلوآنزا در سال جاریوی در پاسخ به سوال ایسنا درباره شرایط و تمهیدات واردات واکسن آنفلوآنزا امسال اظهار داشت: سال قبل کمتر از دو میلیون دوز واردات واکسن آنفلوآنزا داشتیم؛ این رقم سال جاری ۱۱ تا ۱۲ میلیون افزایش خواهد یافت. همکاران ما در حوزه بهداشت سال قبل ۲۵۰ هزار دوز واکسن دریافت نمودند که سال جاری با دریافت دو میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن در زمینه واکسیناسیون خانم های آبستن و بیماران خاص می توانند فعالیت کنند که این افراد بدون پرداخت وجه واکسینه خواهند شد. همینطور برای سایر افراد هم بالغ بر ۸.۵ میلیون دوز واکسن آنلفوآنزا در نظر گرفته ایم. این که اعلام می شود باید برای دریافت واکسن، ثبت نام در داروخانه ها صورت گیرد حقیقت ندارد و هدف خیرخواهانه ندارد و به نظر من این یک کلاهبرداری است.
شانه ساز افزود: مشکلات ارزی ما همانگونه که اطلاع دارید زیاد است. ازاین رو نباید برای تأمین واکسن آنفلوآنزا هزینه بیجا نماییم. از مردم می خواهم تنها با سفارش و تجویز از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند. برآورد ما این است که سال جاری نسبت به سال قبل در مورد آنفلوآنزا مشکلات کمتری داشته باشیم؛ چونکه مردم نکات بهداشتی را بیشتر رعایت می کنند، کمتر در مکان های عمومی و پر تجمع حاضر می شوند، از ماسک استفاده می نمایند و غیره. خوشبختانه سال جاری تأمین واکسن آنفلوآنزا برای بیماران خاص ۱۰ برابر سال قبل است در حالیکه تأمین واکسن برای مردم عادی ۵ یا ۶ برابر سال قبل است. واکسن آنفلوآنزا را از منابع معتبر و اروپایی که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی هستند، تهیه می نماییم و دقت نظر کافی برای تهیه آن صورت گرفته است.
واکسن مننژیت تأمین شدوی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره تأمین واکسن مننژیت اظهار نمود: ۳۱ مرداد ماه نخستین محموله این واکسن وارد کشور شد و تا ۱۵ شهریور هم کل محموله مورد استفاده و در دسترس خواهد بود.
شانه ساز در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در باره فرایند نسخه پیچی الکترونیک داروها هم اظهار داشت: نسخه نویسی الکترونیک زمانی معنا پیدا می کند که از ابتدا از راه سامانه نوشته شود نه این که قرار باشد نسخه کاغذی توسط داروساز ابتدا وارد سیستم شده و سپس نسخه پیچی شود. شرایط منطقی این است که نسخه نویسی از ابتدا به شکل الکترونیک صورت گیرد آن هم در شرایطی که بحث واردات دارویی با ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود دارد و امکان دارد با شکل گیری نسخ سوری اقلام دارویی از داروخانه ها بیرون برود.
درآمد داروخانه تا حد زیادی کاهش یافته استمعاون وزیر بهداشت افزود: باوجود این که داروخانه ها در روزهای تعطیل هم فعالیت خویش را ادامه می دهند آن هم در شرایطی که رفتن به آنها کاهش یافته است، اما متاسفانه از هیچ گونه مساعدتی برخوردار نشدند؛ در حالیکه درآمد آنها تا حد زیادی کاهش یافته و این مورد یکی از اشکالات فعلی همکاران ما در داروخانه ها هست.
اغلب داروهای در رابطه با کرونا، بیمارستانی هستندرمدسیویر تقلبی در بازار مخوف ناصرخسرووی در ادامه سخنان خود با اشاره به این که تبلیغات و اطلاع رسانی درباره داروها تنها باید توسط سازمان غذا و دارو صورت گیرد، اظهار نمود: در مورد داروهای کرونا هم این مورد توسط ما و نهایتا ستاد کرونا باید اطلاع رسانی شود. از مردم می خواهیم هر اطلاعاتی که خارج از این دو مجموعه عرضه می شود را جدی نگیرند و به آن اعتماد نکنند. داروهای کرونا عموما بیمارستانی هستند؛ یعنی اگر خارج از شبکه بیمارستانی تهیه شوند، قابلیت رصد دارند. بعنوان مثال گزارش هایی داشتیم از تأمین داروی رمدسیویر در بازار مخوف ناصرخسرو که با بررسی های بیشتری که انجام دادیم متوجه شدیم این دارو که با قیمت های میلیونی فروخته می شود اصلا رمدسیویر نیست.
تحریمها و نگرانی شرکتهای خارجی فروش داروشانه ساز با تاکید بر این که حساسیت سازمان غذا و دارو بر روی تأمین داروی بیماران خاص بالاست، اضافه کرد: نخستین تلاش ما در گام اول این است که بتوانیم به تولید داخل برسیم؛ چونکه اطمینان خاطر ما به این شکل افزوده شده و ارزبری هم کاسته می شود. از پزشکان می خواهیم زمانی که داروی داخلی که بیشتر از ۱۰ سال از تولید آن می گذرد و امتحانش را پس داده و وجود دارد، مبادرت به تجویز نمونه خارجی و برند آن نکنند. این داروها ارزبری بالایی دارند و ما در زمینه تأمین داروهای بیماران خاص با تاکید بر تولید داخل در حال کوشش برای تأمین آنها هستیم. در مورد داروهای وارداتی هم اگر در تأمین ارز گرفتار مشکل نشویم، باوجود تمام تحریم های ظالمانه واردات دارو را انجام می دهیم، اما می دانیم که تحریم ها راه تأمین دارو وتجهیزات را سخت کرده است. شرکت های خارجی نگرانی نسبت به عرضه دارویشان به ما ندارند بلکه نگرانی آنها این است که نتوانند وجه داروی خویش را دریافت کنند؛ این که شعار می دهند دارو و درمان تحریم نیست یک دروغ بزرگ است. همین دروغ سبب شده انگیزه ما برای تولید داخل افزایش پیدا کند.
اثربخشی داروی گیاهی جدید ترک اعتیادمعاون وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره صحت داروی ترک اعتیاد گیاهی که به تازگی رونمایی شده است، اظهار داشت: این داروی گیاهی توسط جهاد دانشگاهی تولید و رونمایی شده و اثربخشی آن به اثبات رسیده است.
ارز قابل توجه ایران در کره جنوبی و فشار آمریکاوی درباره بدهی کره جنوبی به ایران هم اظهار داشت: ما ارز قابل توجهی در این کشور داریم. اما آنها حتی در حوزه تجهیزات پزشکی آنقدر تحت فشار آمریکا هستند که تا الان نتوانسته اند به جای این مبلغ تجهیزات به ما عرضه کنند. حتی قرار بود دو میلیون واکسن آنفلوآنزا به ما عرضه کنند که این عدد به ۲۰۰ هزار کاهش پیدا کرده است. با عنایت به این که اقلامی که کره جنوبی می خواهد در ازای بدهی ما بدهد در کشور تولید می شود، منطقی نیست که بخواهیم به واردات آن فکر نماییم. از کره جنوبی انتظار بیشتر از اینها می رود که حق مسلم ما را بدهد.
اظهار نظر درباره واکسن کرونای روسی پس از مشخص شدن نتایج اثربخشیشانه ساز درباره واکسن کرونای روسی هم اظهار نمود: روسیه به علت زیرساخت های خوبی که در تولید واکسن دارد همواره در این حوزه پیشرو بوده است. در موردواکسن کرونای روسی هم منتظر آن هستیم که نتایج اثربخشی آن بعد از تزریق به جامعه آماری اعلام شده مشخص شود تا بتوانیم اظهارنظر قطعی نماییم.
پزشکان داروهای داخلی تجویز کنندوی در پاسخ به سوالی درباره کمبود داروهای بیماران پیوندی بیان نمود: بعضی از این داروها اقلام مشابه داخلی هم دارند ما به علت مشکلات تأمین ارز و نقل و انتقال آن برای تأمین نمونه خارجی با مشکل مواجه می شویم و باردیگر از همکاران پزشکمان می خواهیم در صورت وجود نمونه داخلی آنرا تجویز کنند.
رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به این که ایران نخستین کشوری بود که داروی کورتون را وارد رژیم درمانی مبتلایان کرونا کرد، اظهار داشت: آن اویل برخی کشورها با این مورد به شکل سیاسی برخورد کردند اما دیدیم که بعد از مدتی منابع معتبر بین المللی به این مساله و تأثیر کورتون در درمان مبتلایان به کرونا رسیدند. خوشبختانه این دارو به وفور در داخل کشور قابل تأمین است.
وزارت بهداشت پیگیر حق فنی داروسازانوی با اشاره به این که در مورد حق فنی داروسازان دفاعیات وزارت بهداشت مورد قبول واقع نشد، اضافه کرد: دانشجویان داروسازی در این حوزه گله مند هستند. البته وزارت بهداشت در حال پیگیری و احقاق حقوق آنها است؛ این در شرایطی است که رای دیوان اجرا می شود و این مورد سبب ایجاد شرایطی چالش برانگیز در شرایط فعلی کرونا شده است.
وی افزود: حدود ۹۵ درصد داروسازان در زمینه عرضه خدمت و داروخانه ها فعال می باشند و حدود ۱۰ الی ۱۲ درصد هم در سایر بخش ها فعال می باشند. این که این رقم بیشتر از ۱۰۰ درصد می شود به آن علت است که بعضی از این افراد مشترکا در دو محل فعالیت می نمایند. اگر ما بتوانیم تعداد شرکت های دانش بنیان دارویی را افزایش دهیم، درآمد داروسازان افزایش خواهد یافت و شاید دیگر نیازی نباشد برای شرایط اقتصادی در دو شیفت کار کرده و سراغ داروخانه ها بروند.
قیمت داروهای در رابطه با کروناشانه ساز درباره قیمت داروهای در رابطه با کرونا اظهار نمود: معمولا داروهای وارداتی گران تر از داروهای داخلی هستند در مورد داروی رمدسیویر نمونه وارداتی آن ۱.۵ تا ۲ میلیون تومان است که تولید داخل آن حدود ۶۰۰ هزار تومان هزینه دارد. این در شرایطی است که در ماه های قبل می دیدم رمدسیویر در بازار سیاه به قیمت های چند ده میلیونی به فروش می رسید. در مورد سایر داروها هم مانند فاویپیراویر و غیره هم تولید داخل هزینه بسیار کمتری نسبت به نمونه وارداتی دارد.
وی با تاکید بر این که تزریق واکسن آنفلوآنزا به هیچ عنوان ربطی به عدم مبتلا شدن به کرونا ندارد، اظهار داشت: این که با تزریق واکسن آنفلوآنزا از کرونا در امان هستیم، یک باور غلط است؛ از مردم می خواهیم اولویت تزریق واکسن آنفلوآنزا با گروه های پرخطر باشد.
رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوالی در مورد تأثیر داروی رسیژن در درمان کرونا اظهار داشت: این دارو تولیدات داخلی دارد و به میزان مورد نیاز تأمین می شود. با اینکه بحث اثربخشی آن در مورد کرونا زیر سوال است به صورت کلی در زمینه درمان کرونا برخی داروها با سفارش های سینه به سینه توسط پزشکان نوشته می شود و هنوز منبع علمی دقیق برای آن وجود ندارد.
وضعیت تأمین پانسمان بیماران پروانه ایوی با اشاره به این که یکی از بدترین رفتارهای موجود بعد از تحریم ها تأمین پانسمان بیماران پروانه ای بود خاطرنشان کرد: با تمام سختی های که در این حوزه وجود دارد اما منابع ما برای تأمین این اقلام بررسی شده و بازرگانان در حال واردات آن هستند؛ در صورتیکه ارز مورد نیازمان تامین گردد مشکلی در تأمین این پانسمان ها نخواهیم داشت.
اعتراض وزارت بهداشت به مصوبه شورای رقابت درباره قانون تاسیس داروخانه ها
وی درباره قانون تاسیس داروخانه ها و حواشی که با شورای رقابت وجود داشت اظهار داشت: مصوبات شورای رقابت به زعم وزارت بهداشت دخالت در بخش سلامت است که نسبت به آن اعترض جدی صورت گرفت. یکی از عوامل توفیق ما در حوزه سلامت به علت سطح بندی های موجود در عرضه خدمات بود که بدون یک ریال سرمایه بخش دولتی می توانستیم دارو و تجهیزات را در بخش خصوصی تأمین نماییم. این اعتراضات در حال پیگیری هستند.
شانه ساز با تاکید بر این که تمامی داروهای پیشبینی شده برای بیماران خاص ثبت سفارش شده است، اظهار داشت: تعدادی هستند که تنها تمایل به مصرف برند خارجی دارند. از پزشکان می خواهیم در صورتیکه عوراضی در داروی ایرانی می بینند آنرا به ما گزارش بدهند. در حالیکه تابحال گزارشی در این مورد نداشتیم. در مورد بیماران اعصاب و روان هم بیماران جدیدی وجود دارند که هنوز هیچ دارویی دریافت نکرده اند که بخواهند تأثیر نمونه داخلی یا خارجی را مقایسه کنند، اما باز هم پزشکان تمایل به تجویز نمونه خارجی دارند که امیدواریم این مورد در نسخه نویسی آنها اصلاح گردد. در مورد غذای کودکان هم فعلا مشکل خاصی نداریم؛ البته به شکل مقطعی مشکلاتی وجود داشت که از آن گذر کردیم، اما مبحث تاسیس پالایشگاه لبنیات در کشور یک مبحث جدی است که باید بر روی آن کار شود.
وی با اشاره به این که لیست دارویی کشور تغییر می کند، اظهار داشت: اما باید به شرایط خاص کشور دقت کنیم و اعتباراتمان را به شکل هدفمند هزینه نماییم. هر دارویی اجازه ورود به لیست دارویی کشور را ندارد. بعضی از داروها در کشور تولید می شود و ورادات آن از نظر اقتصادی درست نیست.
شانه ساز در خاتمه درباره تأمین فاکتور هشت هم اظهار داشت: دو نوع دارو در این حوزه وجود دارد که یکی خونی و پلاسمایی و دیگری تراریخته است؛ نوع دوم آن در کشور تولید می شود. اما نوع پلاسمایی در ایران تولید نمی گردد و چاره ای جز واردات آن نیست. طی سال های گذشته واردات نوع پلاسمایی آن انجام شد و به میزان کافی وجود دارد. حالا در حال مدیریت مصرف آن هستیم که به تولید کننده داخلی فشاری وارد نشود.
منبع:

1399/06/05
14:51:06
5.0 از 5
1899
تگهای خبر: آب , برند , بهداشت , بیمار
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است