پوشش خدمات پایه ای برای معلولان افزایش پیدا کند

در كمیته بهزیستی و توانبخشی تأكید شد

پوشش خدمات پایه ای برای معلولان افزایش پیدا کند به گزارش مین فود رئیس کمیته بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهار داشت که در جلسه امروز این کمیته بر ضرورت افزایش پوشش خدمات پایه ای برای افراد دارای معلولیت تاکید شد.


محمدعلی محسنی بندپی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به جلسه امروز کمیته بهزیستی و توانبخشی اظهار داشت: این جلسه با حضور نمایندگانی از مرکز پژوهش ها، معاونت قوانین، شورایعالی بیمه سلامت، انجمن های توانبخشی و وزارت بهداشت تشکیل شد و اعضای کمیته بر ضرورت افزایش پوشش خدمات پایه ای و توانبخشی تاکید کردند.
وی توضیح داد: خدمات پایه ای زیر پوشش بیمه ها بسیار قدیمی است به صورتی که اگر یک فرد نیاز به فیزیوتراپی داشته باشد تنها دو، سه قلم آن زیر پوشش بیمه قرار گرفته و مابقی آزاد حساب می شود بنابراین بر این مورد تاکید شد که سازمان های بیمه گر بخصوص شورایعالی بیمه سلامت و وزارت بهداشت متعهد شوند که خدمات پایه ای بیمه ای برای افراد دارای معلولیت و همینطور خدمات توانبخشی افزایش پیدا کند.
محسنی بندپی اضافه کرد: در صورتیکه بیمه ها کمبود منابع برای پوشش این خدمات داشته باشند میتوان به سراغ خلق منابع در لایحه بودجه ۱۴۰۱ و برنامه هفتم توسعه رفت.
این عضو کمیسیون بهداشت درمان مجلس اضافه کرد: علاوه بر این در این نشست تاکید شد که شورایعالی بیمه سلامت و وزارت بهداشت راهکارهای حذف فرانشیز از خدمات توانبخشی در افراد دارای معلولیت و سالمندان را به کمیته ارائه نمایند. هم اکنون ۳۰ درصد خدمات به صورت فرانشیز توسط مردم پرداخت می شود حال این که معمولاً این افراد از اقشار کم درآمد و دارای مضیقه مالی هستند. تاکید بر این است که پرداختی افراد دارای معلولیت، سالمندان و بازنشستگان از جیب شان کمتر شود بنابراین سازمان های بیمه گر مأمور شدند که راهکارهای کاهش و حذف فرانشیز را به کمیته بهزیستی و توانبخشی عرضه کرده تا در نهایت در کمیسیون بهداشت بررسی و به صورت مصوبه به صحن علنی عرضه شود.
بندپی با اشاره به اینکه ۹۹.۵ درصد از منابع سازمان های بیمه گر صرف عرضه خدمات درمانی و تشخیص می شود، اظهار داشت: تنها نیم درصد از این منابع برای خدمات توانبخشی است بنابراین باید بررسی شود که چطور از این نیم درصد میتوان سهم پرداختی معلولان و سالمندان برای درمان شان را کم کرد.
او در آخر اظهار داشت: در حالیکه سهم نظام سلامت و درآمد ناخالص ملی ۸.۱ درصد است میزان رضایتمندی مردم از وضعیت نظام سلامت کم است بنابراین تاکید شد که با کمک انجمن های علمی این مورد مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد تا بتوان با مدیریت منابع بازبینی هایی را انجام داد.1400/11/04
21:28:20
5.0 / 5
337
تگهای خبر: برنامه , بهداشت , خدمات , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است