راهکارهایی برای کاهش استرس کنکوری ها

راهکارهایی برای کاهش استرس کنکوری ها مین فود: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راهکارهایی را برای کاهش استرس داوطلبان کنکور ارائه داد.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، دکتر سیدمهدی صمیمی اردستانی - روانپزشک با اشاره به این که طی سالهای اخیر کنکور به عنوان یکی از بزرگ ترین و مهم ترین عوامل استرس زا در دانش آموزان تلقی می شود، بیان کرد: با رونق برگزاری انواع کلاس های فوق برنامه و آزمون های متنوع، اهمیت توانمندسازی دانش آموزان چند برابر شده است که بطور طبیعی این افزایش اهمیت، استرس بسیاری را به همراه دارد.
ایشان سپس اظهار داشت: قسمتی از این استرس را می توان به عنوان انگیزه ای برای تلاش، مفید و لازم دانست، اما هرچه استرس و اضطراب بیش از اندازه معمول باشد، منجر به کاهش بازدهی خواهد شد.
صمیمی، ارائه سفارش و راه حل موثر برای کاهش استرسی که ریشه سه یا چهار ساله دارد، آن هم در این روزهای پایانی را دشوار دانست و اضافه کرد: بطور کلی خانواده ها و دانش آموزان باید قبل از این ها برای کنترل استرس های بی مورد اقدام نمایند و حتی در صورت نیاز راه های درمان دارویی را طبق دستور پزشک پیش بگیرند.
متخصص اعصاب و روان اشاره کرد: پرهیز از مطالعات درسی در ایام پایانی قبل از آزمون، داشتن خواب کافی، دوری از فضای دیجیتال و اخبار و شایعات، انجام ورزش و نرمش و برقراری تماس با دوستان و خانواده و صحبت درباب مطالب غیرمرتبط با کنکور، راهکارهایی جزیی برای کاهش استرس روزهای پایانی قبل از کنکور است.
وی ادامه داد: داوطلبان باید اهتمام کنند در ایام پایانی کمتر سراغ مطالب درسی روند؛ چونکه مطالعات این روزها مطلبی به دانش آنها اضافه نمی کند و فقط تنش آنها را بیشتر می کند.
بگفته دکتر صمیمی، داشتن خواب کافی و مناسب در کاهش استرس و اضطراب نقشی اساسی دارد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه اشاره کرد: سفارش می شود در ایام پایانی کمتر از فضای مجازی استفاده و از اخباری که ممکنست شایعاتی را به همراه داشته باشد، دوری شود. از طرفی انجام بازی های کامپیوتری، استفاده از موبایل و لپ تاپ نیز باید به حداقل برسد و برقراری ارتباط با دوستان و خانواده و صحبت کردن از مسائلی غیر از کنکور، جایگزین آن شود.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، صمیمی انجام ورزش های ملایم که فشار زیادی به بدن نمی آورند را در کاهش استرس موثر دانست و اظهار داشت: اگر تحرک و ورزش از برنامه های روتین دانش آموزان است، به همان منوال ادامه دهند، اما اگر عادت به ورزش ندارند، نرمش های سبک انجام دهند تا گام مهمی در کنترل استرس خود بردارند.
این متخصص اعصاب و روان در آخر با تاکید بر لزوم تمرکز بر روی هدف و توجه نکردن به نظرات و باورهای اطرافیان، اظهار نمود: عدم موفقیت هیچگاه خوشایند نیست و البته طبق اصول فرهنگی و باوررهای مردم، کنکور یکی از مهم ترین و اصلی ترین راه های دستیابی به هدف هاست، اما این عدم موفقیت ممکنست واکنش هایی را از طرف دوستان و آشنایان به همراه داشته باشد که داوطلبان باید این واکنش ها را نادیده بگیرند و فقط روی هدف خود تمرکز داشته باشند.
منبع:

1401/04/09
12:20:17
5.0 از 5
192
تگهای خبر: برنامه , پزشك , دارو , درمان
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است