خطر سرطان زای ترکیبات آلی فرار برای شهروندان در هوای شهرها

خطر سرطان زای ترکیبات آلی فرار برای شهروندان در هوای شهرها مین فود: لرستان مجری طرح پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی لرستان تحت عنوان بررسی غلظت ترکیبات آلی فرار(vocs) در فضای پمپ بنزین های شهر خرم آباد برمبنای مدل(openair) را تشریح نمود.


رجب رشیدی در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: گسترش زندگی شهرنشینی به همراه رشد بیش از پیش صنایع و بدنبال آن متحول شدن شیوه زندگی اجتماعی انسان علاوه بر رفاه و آسایش مسائل و مشکلات عدیده ای از قبیل آلودگی محیط زیست و خصوصاً آلودگی هوا را نیز به همراه داشته که امروزه به یکی از دغدغه های مهم جامعه بشری تبدیل گشته است.
وی یادآوری کرد: از بین با اهمیت ترین نیازهای انسان، هوا حیاتی ترین نیاز شناخته شده که اگر اختلالی در آن ایجاد شود ادامه زندگی را غیرممکن خواهدنمود. در اهمیت هوای تنفسی همین کافی است که بدانیم انسان بدون غذا می تواند تا چند ماه و بدون آب تا چند روز زنده بماند، اما انسان بدون هوا فقط می تواند تا چند دقیقه زنده بماند. البته آن هم هوای پاک و بدون وجود آلاینده ها مضر و سمی.
رشیدی تاکید کرد: در نتیجه امروز هوای پاک به یکی از اساسی ترین خواسته های جوامع بشری تبدیل گشته است و دولت ها قانون هوای پاک را در سرلوحه کار خود قرار داده اند و قوانینی را برای حراست از پاکیزه نگه داشتن هوا تعیین کرده اند.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی لرستان افزود: اما تحولات زیست محیطی که متاسفانه بیشتر آنها حاصل مداخلات انسان در ارکان مختلف محیط زیست است، سبب شده که مشکل آلودگی هوا امروزه به عنوان با اهمیت ترین چالش پیش روی بشر تبدیل گردد و سالانه بر اثر کارهای مختلف صنعتی، تجاری و اجتماعی آلاینده های زیادی وارد هوا شوند.
وی اظهار داشت: از بین آلاینده های مختلف هوا در سالهای اخیر ترکیبات آلی فرار پس از ذرات گرد و غبار رایج ترین آلاینده های هوا به حساب می آیند.
رشیدی افزود: امروزه تاثیر ترکیبات آلی فرار در هوای شهرهای بزرگ برروی سلامت افراد جامعه، از چالش های پیش روی متولیان حوزه سلامت بشمار می رود. از آنجا که بیشتر این ترکیبات همچون ترکیبات سرطان زا شناخته شده اند در نتیجه وجود این مواد در هوای شهر می تواند سلامت افراد را بطور جدی مورد تهدید قرار دهد.
وی با اعلان اینکه تبخیر از جایگاه های توزیع سوخت یکی از منابع اصلی انتشار ترکیبات آلی فرار بوده که ممکنست از مخازن ذخیره سوخت، در حین خالی کردن تانکرهای سوخت رسانی به مخزن و یا از سیستم تزریق و پرکردن ماشین ها منتشر شوند، افزود: عواملی مثل آب بند نبودن وسایل مورد استفاده در سیستم توزیع سوخت یا دمای هوا و تعداد موارد سوختگیری می تواند بر میزان انتشار ترکیبات آلی فرار در پمپ بنزین ها موثر باشند.
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی لرستان در ادامه اظهار داشت: با توجه به این که یکی از با اهمیت ترین منابع انتشار این ترکیبات در اتمسفر شهری، انتشار آنها بوسیله پمپ بنزین ها تشخیص داده شده پس در پژوهش حاضر، مدل انتشار ترکیبات آلی فرار از جایگاه های پمپ بنزین سطح شهر خرم آباد و میزان تأثیر آن بر محیط اطراف مورد بررسی قرار گرفت تا با بهره گیری از نتایج به دست آمده بتوان نقاط بحرانی سطح این شهر که از پمپ بنزین ها بیشتر متاثر می شوند، شناسایی و هشدارهای لازم به مردم و مسئولین مربوطه داده شود.
وی بیان کرد: نتایج این مطالعه نشان داد که بین پمپ بنزین های سطح شهر خرم آباد از نظر انتشار ترکیبات آلی فرار اختلاف معناداری وجود ندارد یعنی همگی در آلودگی هوا به این ترکیبات سمی سهیم هستند. اما بیشترین میانگین غلظت ترکیبات آلی فرار در پمپ بنزینی بود که در پایین میدان امام حسین(ع) شهر خرم آباد قرار دارد و کمترین غلظت این آلاینده های خطرناک هوا در اطراف پمپ بنزین مستقر در منطقه کوی ارتش شهر بود.
رشیدی اضافه کرد: به عبارتی خطر در معرض قرارگیری با این آلاینده های خطرناک برای افرادی که در اطراف پمپ بنزین مستقر در پایین میدان امام حسین(ع) خرم آباد تردد یا ساکن هستند بیش از سایر مناطق این شهر است که دلیل این امر تراکم بافت شهری و وجود دو پمپ بنزین نزدیک به هم در این ناحیه از شهر است.
وی افزود: همین طور نتایج این پژوهش نشان داد که در فصول گرم سال مثل بهار و تابستان خطر این ترکیبات سرطان زا بیش از فصول سرد مثل پاییز و زمستان است. به عبارت دیگر خطر آلودگی ناشی از این ترکیبات در هوا شهر برای فصول گرم سال بمراتب بیش از فصول سرد است.
رشیدی درباب پیشنهادات و سفارش های لازم نیز اظهار داشت: توجه به سالم بودن پمپ های سوخت گیری توسط جایگاه داران پمپ بنزین ها، بررسی مرتبط نازل های سوخت گیری از نظر سالم بودن و نداشتن نشتی، تردد بی مورد سایر افراد در اطراف پمپ بنزین ها، در نظر گرفتن تدابیر لازم برای کاهش دفعات سوخت گیری خودرو توسط مردم؛ بطورمثال باک خودرو را به اندازه کافی پر کنند که تا مدتی نیاز به مراجعه مجدد برای سوخت گیری نباشد، جلوگیری از سرریز شدن بنزین از باک خودرو توسط افرادی که سوخت گیری انجام می دهند.
منبع:

1401/06/28
12:14:27
5.0 از 5
52
تگهای خبر: آب , پزشك , زندگی , سرطان
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است