با آزمایش ژنتیك بیماری های خویش را پیش بینی كنید

دبیر دومین كنگره بین المللی پزشكی شخصی ایران:

با آزمایش ژنتیك بیماری های خویش را پیش بینی كنید مین فود: تهران-ایرنا- دبیر دومین كنگره بین المللی پزشكی شخصی ایران با اشاره به تأثیر انجام آزمایش ژنتیك در تشخیص به موقع سرطان و درمان مناسب برای بیمار اظهار داشت: با استفاده از آزمایش ژنتیك هم می توان احتمال ابتلای فرد را به بیماری های دیگری همچون آلزایمر و مشكلات قلبی عروقی و آسم تشخیص داد.


به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از دومین كنگره بین المللی پزشكی شخصی ایران، سید مسعود هوشمند با اشاره به اینكه سرطان امروزه آمار زیادی از مرگ و میرها را به خود اختصاص داده است، اظهار داشت: البته سرطان با مرگ یك مفهوم نیست و می توان با پیشگیری و غربالگری از بروز آن پیشگیری كرد.
هوشمند با اشاره به اینكه تشخیص زودرس سرطان سبب درمان به موقع آن می شود، اظهار داشت: آزمایش ژنتیك و غربالگری از راهكارهایی است كه می توان در جهت پیشگیری از سرطان بهره برد.
دبیر دومین كنگره پزشكی شخصی ایران به تاثیر آزمایش ژنتیك به جهت اینكه فرد زودتر جهت مقابله با سرطان اقدام كند، اشاره كرد و بیان داشت: همینطور با استفاده از آزمایش ژنتیك می توان آگاهی یافت آیا درمان مناسبی برای سرطان انتخاب كردیم یا خیر، به طور مثال داروی هرسپتین كه برای درمان بیماران مبتلا به سرطان پستان استفاده می گردد در 75 درصد موارد برای بیماران جواب موثری به همراه ندارند.
هوشمند عنوان كرد: در صورتی كه آزمایش ژنتیك انجام شود دیگر وقت و هزینه بیمار تلف نخواهد شد و می توان بهترین درمان را برای آن برگزید ازاین رو بررسی ژنتیك افراد در این موارد ضرورت دارد.
وی اضافه كرد: همینطور افرادی كه در خانواده نزدیك و درجه یك خود بیمار مبتلا به سرطان داشته اند بهتر است كه نسبت به آزمایش ژنتیك خود اقدام كنند تا متوجه شود چقدر محتمل است كه به این بیماری مبتلا شوند.
دبیر دومین كنگره پزشكی شخصی ایران با اشاره به اینكه البته تنها در سرطان ژنتیك موثر نیست و عوامل محیطی هم در بروز آن نقش دارد، اظهار داشت: در بعضی از سرطان ها تنها 5 تا 10 درصد، ژنتیك در بروز آن موثر است و در سایر موارد عوامل محیطی سبب تولید آن می گردد.
هوشمند اظهار داشت: زمانی كه فرد آزمایش ژنتیك انجام دهد و مشخص شود كه احتمال بروز سرطان در آن بسیار زیاد است می تواند با اقدامات به موقع همچون چكاپ سالیانه از بروز و شدت آن جلوگیری كند. همینطور باید توجه داشت كه عوامل محیطی همچون استرس و آلودگی هوا سبب می گردد كه اگر فردی از لحاظ ژنتیكی بیشتر مستعد مبتلا شدن به سرطان است، این عوامل محیطی هم شانس او را در مبتلا شدن به سرطان چندین برابر كند.
وی اظهار داشت: ازاین رو با انجام آزمایش ژنتیك می توان به فرد اعلام نمود كه به لحاظ ژنتیكی چقدر مستعد مبتلا شدن به سرطان است و اگر وضعیتش مناسب نبود به آن اعلام كنیم كه سبك زندگی خویش را تغییر داده تا این عوامل محیطی كمرنگ تر شود و شانس او برای مبتلا شدن به سرطان هم كاهش یابد.
دبیر دومین كنگره پزشكی شخصی ایران اظهار داشت: هم اكنون این آزمایش ها با كمترین هزینه در آزمایشگاه پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیك و سایر آزمایشگاه های ژنتیك پزشكی كشور انجام می گیرد همینطور طی قراردادی با آموزش و پرورش قرار شده است تا همه معلمین علاقمند مشاوره مجانی دریافت كنند همینطور تست ارزان برای دانش آموزان در این زمینه صورت گیرد. چون كه سلامت معلمان بعنوان كسانی كه آینده ما را ساختند و سلامت دانش آموزان كه آینده سازان این كشور هستند بسیار حایز اهمیت است.
هوشمند بیان كرد: با استفاده از آزمایش ژنتیك هم می توان احتمال ابتلای فرد را به بیماری های دیگری همچون آلزایمر و مشكلات قلبی عروقی و آسم تشخیص داد و به فرد سفارش كنیم كه اقدامات لازم را انجام دهد. همه موضوعات در دومین كنگره پزشكی شخصی ایران مورد بحث و گفت و گو قرار می گیرد.
وی در آستانه برگزاری این كنگره تصریح كرد: این كنگره 23 تا 25 دی ماه سال جاری در مركز همایش های رازی با محوریت سرطان توسط دانشگاه علوم پزشكی بقیه الله (عج) و با همكاری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیك و زیست فناوری و دانشگاه علوم پزشكی ایران و سایر مراكز تحقیقاتی كشور و با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می شود.
علاقمندان جهت كسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت www. pmcongress. ir رجوع نمایند.
علمی**9031**
خبرنگار: عادل پازیار** انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https: //telegram. me


1396/09/28
15:43:21
5.0 از 5
4985
تگهای خبر: بیماری , سلامت
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است