داروی عصاره برگ زالزالك جهت درمان آریتمی قلب

داروی عصاره برگ زالزالك جهت درمان آریتمی قلب به گزارش مین فود برپایه یافته های محققان ایرانی، عصاره برگ گیاه زالزالك و ایزوكرستین و ویتكسین موجود در آن بعنوان دارویی جدید و گیاهی برای بهبود عملكرد قلب بیماران مبتلا به تاكی كاردی بطن چپ نوع 1 معرفی گردید.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پژوهشگاه رویان، سلول های بنیادی معمولا برای اهداف درمانی به رده های مختلف سلولی تمایز می یابند؛ اما این تنها كاربرد سلول های بنیادی نیست. یكی از كاربرد های این سلول ها، تمایز به انواع مختلف سلول های انسانی و استفاده برای آزمودن داروهای جدید است.
آریتمی یا كژآهنگی قلب، نوعی بیماری است كه طی آن ضربان قلب از نظم خارج می گردد. این بیماری تهدیدكننده حیات است و تلاش های فراوانی برای مهار و درمان آن صورت گرفته است.
به منظور یافتن راهی برای درمان كژآهنگی قلب، دكتر بهاروند، دكتر سارا پهلوان، مهدی عیاری، ابوالفضل علیرضالو و همكارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه ارومیه و دانشگاه كلوگن آلمان، پژوهشی را برای بررسی اثر دارویی تهیه شده از برگ زالزالك بر سلول های قلبی بیماران مبتلا طراحی كردند.
بدین منظور، سلول های پرتوان القایی (سلول های بنیادی پرتوانی كه با استفاده از القای پرتوانی در سلول های بدنی عادی افراد تولید می شوند) حاصل از افراد سالم، مبتلایان به سندرم QT طولانی نوع2 (long QT syndrome type 2 ) و مبتلایان به تاكی كاردی بطن چپ نوع 1 (catecholaminergic polymorphic ventricular tachycardia type 1)، با استفاده از روش های آزمایشگاهی به كاردیومایوسایت (نوعی از سلول های عضلانی قلب) تمایز یافتند و دوز های مختلف عصاره برگ زالزالك برروی آنان آزمایش شد.
نتایج این پژوهش كه در مجله بین المللی FASEB به چاپ رسیده است، نشان داد كه در بیماران مبتلا به تاكی كاردی بطن چپ نوع 1، استفاده از عصاره برگ زالزالك در دوز های 300 و 1000 میلی گرم بر لیتر سبب كاهش تناوب ضربان و كاهش وقوع پتانسیل های زمینه نارس می گردد.
همچنین ایزوكرستین (isoquercetin ) و ویتكسین (vitexin) موجود در این عصاره گیاهی در مقادیر 3 و 10 میلی گرم بر لیتر، تناوب ضربانی حاصل از ایزوپروترنول را كاهش دادند.


 

1396/09/29
20:52:28
5.0 از 5
5141
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است