سندرم شیشه شیر و افزایش شاخص پوسیدگی دندانی در كودكان زیر 6 سال

سندرم شیشه شیر و افزایش شاخص پوسیدگی دندانی در كودكان زیر 6 سال مین فود: تهران- ایرنا- عضو هیات علمی بخش كودكان ومدیرگروه سلامت دهان دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی شاخص پوسیدگی دندانی در كودكان زیر 6 سال در سال 1395 نسبت به سال 1391 افزایش یافته كه دلیل عمده آن سندرم شیشه شیر و مصرف شبانه شیر است.


به گزارش مین فود به نقل از ایرنا، دكتر نیره امینی روز چهارشنبه در نشست خبری سمپوزیوم جایگاه سلامت دهان در نظام سلامت كشور اظهار نمود: میزان شاخص پوسیدگی كودكان زیر 6 سال در سال 91 طبق اعلام این وزارتخانه 5، 16 بوده كه در سال 95 به 5، 84 رسیده و این نشان دهنده این است كه در زمینه كاهش این شاخص موفق نبوده ایم.
وی اظهار داشت: درمورد سندرم شیشه شیر با كودكان 2 تا سه ساله ای مواجه هستیم كه با وضعیت نامناسبی كه برای دندان های جلویی آنها پیش آمده به مطب های دندانپزشكی رجوع می كنند و به علت سن پایین نمی توانیم خدمات دندانپزشكی را برای آنها انجام دهیم.
امینی ادامه داد: پزشكان كودك معتقد هستند كه دندانپزشكان كودك با اشاره به اینكه شیر شبانه منجر به پوسیدگی دندانی می شود، كودكان رااز مصرف شیر مادر محروم می كنند؛ در این خصوص جلساتی با انجمن دندانپزشكان ایران داشتیم تا این مورد را بررسی نماییم.
وی اظهار داشت: معمولا وقتی كودكی به دنیا می آید او را از نظر قد و وزن و موارددیگر مورد بررسی های پزشكی قرار می دهند اما برای بررسی وضعیت دندانی كودكان خود تا زمانی كه دچار مشكل نشوند، به دندانپزشكان رجوع نمی كنند و زمانی رجوع می كنند كه كودك دچار فیستول های عفونی شده است.
متخصص دندانپزشكی كودكان اظهار نمود: این درحالی است كه مادران با پاك كردن دندان های كودك با یك تنظیف و مقداری آب بعد از مصرف شیر بخصوص شیر شبانه می توانند از بروز این پوسیدگی ها جلوگیری كنند.
امینی تصریح كرد: اگر این كار از جانب مادران انجام شود، مصرف شیر شبانه مشكلی برای كودكان تولید نمی كند البته شیر مادر نه شیرخشك و تاكید دندانپزشكان كودكان بر این است و در صورت رعایت این مورد مخالفتی با مصرف شیر شبانه ندارند.
وی درمورد وضعیت دندانی كودكان 12 ساله هم اظهار داشت: در این كودكان وضعیت مطلوب تری وجود دارد؛ در سال 95 نسبت به 91 شاخص ها بهبود یافته است اما به رغم بهبود سهم دندان های پوسیده آنها حدود 80 درصد بود كه میزان بالایی است.
امینی به نقش رسانه در جهت ارتقای دانش مادران برای پیشگیری از سندرم شیشه شیر و پوسیدگی های دندانی كودكان اشاره نمود و اظهار داشت: رسانه ها در نسبت به گذشته فعالیت های بیشتری در حوزه سلامت داشته اند با این حال به نظر می رسد كه باید تلاش بیشتری داشته باشند.
وی ابراز امیدواری كرد كه با كمك جمعی بتوان در جهت ارتقای دانش و سطح سلامت دهان و دندان كشور گام های موثرتری برداشت و اظهار داشت: اعتقاد داریم كه همه مردم می توانند تا آخر عمر دندان های خویش را حفظ كنند و این تنها با آموزش و پیشگیری میسر می گردد.
سمپوزیوم جایگاه سلامت دهان در نظام سلامت همزمان با دوازدهمین كنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشكان عمومی در ایام 19 تا 22 دی ماه در برج میلاد تهران برگزار می گردد.
علمی**1834**1440
خبرنگار: ناهید شفیعی** انتشار: گلشن


1396/09/30
14:26:05
5.0 از 5
5093
تگهای خبر: سلامت , شیر , وزارت بهداشت
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است