تسكین دردهای عضلانی با سوزن خشك

استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی خبرداد

تسكین دردهای عضلانی با سوزن خشك به گزارش مین فود استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اظهار داشت: با بهره گیری از روش درمانی ؛سوزن خشك؛ می توان دردهای عضلانی و اختلالات اسكلتی را تسكین داد.


روش درمانی سوزن خشك (dry needling) برای درمان اختلالات اسكلتی- عضلانی به كار گرفته می گردد. در این روش درمانی با استفاده از سوزن های بسیار نازك كه شبیه آن در طب سوزنی هم استفاده می شود، تلاش می گردد درد و گرفتگی كاهش یابد.
در این روش درمانی از یك سوزن بسیار نازك و مخصوص برای مواردی مانند رفع و درمان گرفتگی، اسپاسم عضلات و نقاط ماشه ای (حساس) عضلات و افزایش گردش خون موضع استفاده می گردد.
دكتر لیلا رهنما روزجمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، كاهش درد، افزایش محدوده حركتی مفصل و تسریع روند بهبودی را از مهمترین مزایای این شیوه درمانی اعلام نمود و اضافه كرد: متخصصان با استفاده از سوزن های خاص در صدد هستند تا لایه ای كه دور عضله را گرفته، باز و این عضو بدن را به حالت طبیعی خود برگردانند.
استادیار گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اظهار داشت: وقتی عضلات بیش از توان خود كار می كنند یا به علت كشیدگی شدید آن، فرد دچار دردهای شدید عضلانی و اختلالات اسكلتی می گردد.
وی، رهایی از اسپاسم، درد و گرفتگی عضلات را از مهمترین مزیت این روش درمانی اعلام نمود و اظهار داشت: در روش قبلی برای كاهش درد، مواد شیمیایی مانند كورتن به بدن تزریق می شد كه عوارضی هم برای فرد داشت.
رهنما با اشاره به اینكه شیوه سوزن خشك برای برطرف شدن درد و گرفتگی عضلات بیشترین استفاده را دارد، تصریح كرد: كسی كه این شیوع را استفاده می نماید، باید به آناتومی بدن آگاهی كامل داشته باشد تا به بافت یا ارگان حیاتی مانند ریه و عروق به خصوص بزرگ آسیب نزند.

** بیرون زدگی دیسك كمر را نمی توان با این شیوع، درمان كرد
وی اظهار نمود: هرچند این شیوه برای درمان درد كمر مورد استفاده قرار می گیرد اما بیرون زدگی دیسك كمر همچون مواردی است كه نمی توان با این شیوع، درمان كرد.
رهنما با اشاره به اینكه در این شیوع باید در ابتدا علت درد كمر مشخص شود، ادامه داد: كمر دردهایی كه علت تولید كننده اش بی ثباتی عضلانی بوده یا كمر دردهایی كه در اثر قرار گرفتن طولانی و نامناسب بدن بوجود آمده را می توان درمان كرد.
استادیار گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی بر ضرورت نشستن صحیح تصریح كرد و اظهار داشت: رانندگی طولانی یكی از مواردی است كه می تواند آسیب به مهره های كمر بزند و این افراد می توانند از این شیوه درمانی برای برطرف شدن مشكل، استفاده كنند.
وی ادامه داد: هرچند این روش درمانی كمی دردناك است و معمولا بیماران در ابتدای كار كمی احساس درد و دلهره دارند اما وقتی نتایج مطلوب آن را مشاهده می كنند با رغبت این كار را ادامه می دهند.

** عرضه آموزش به فیزیوتراپیست ها در اغلب استان های كشور
استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی بیان كرد: تلاش شده به فیزیوتراپیست ها در اغلب استان ها آموزش لازم را عرضه شود تا خدمات لازم را به نحو مطلوب در اختیار مردم قرار دهند.
وی با اشاره به اینكه كسی كه از این روش درمانی استفاده می نماید باید به وضعیت ارگان های بدن آگاهی لازم داشته باشد، اظهار داشت: متخصصان با آگاهی لازم می توانند خدمات مناسب و بدون عارضه به مردم ارائه نمایند.
رهنما اضافه كرد: این شیوه درمانی در دنیا استفاده می گردد و پایه گذاران آن استادانی از كشورهای آمریكا و اسپانیا هستند. متخصصان با سونوگرافی مسیر سوزن را در عضله چك می كنند تا سوزن دقیقا به محل مورد نظر قرار گیرد.
استادیار گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اضافه كرد: ما هم این دانش را فرا گرفتیم و می توانیم از این اندوخته های علمی برای عرضه خدمات درمانی مناسب استفاده نماییم.

** هر 20 دقیقه یكبار از روی صندلی بلند شوید
استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اضافه كرد: افرادی كه طولانی مدت بر روی صندلی می نشینند باید هر 20 دقیقه یك یكبار از روی صندلی بلند شوند تا احتمال بروز كمردرد را كاهش دهند.
وی با اشاره به اینكه شیوع كمر دردها در بعضی شغل ها همچون رانندگان خودروهای سنگین، بیشتر است، اظهار نمود: فردی كه ساعت های طولانی، پشت كامپیوتر می نشیند، در معرض كمر درد و گردن درد می باشد.
رهنما با اشاره به اینكه شغل ارتباط مستقیم با كمر درد ندارد، اظهار داشت: اگر در هر شغلی نكات ایمنی رعایت شود، به فرد صدمه و آسیب نمی رسد و آن شغل صدمه گذار نخواهد بود.
وی برلزوم رعایت اصول صحیح در كارهای سنگین تصریح كرد و اظهار داشت: كار سنگین بدون رعایت نكات ایمنی می تواند مشكلاتی را برای مردم تولید كند.

 

1396/10/15
22:48:01
5.0 از 5
5442
تگهای خبر: تسكین , درد , طب سوزنی , ایمنی
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است