آغاز نخستین جراحی كاشت ساقه مغز در شیراز

آغاز نخستین جراحی كاشت ساقه مغز در شیراز مین فود: نخستین عمل جراحی كاشت ساقه مغز برای نخستین بار در جنوب كشور بر روی یك بیمار مرد 30ساله نی ریزی از لحظاتی قبل در بیمارستان شهید چمران شیراز شروع شد.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، این عمل جراحی كه امكان كاشت ساقه مغز را در بیمار مرد ۳۰ ساله امكان پذیر خواهدنمود با حضور پروفسور Behr از كشور آلمان در حال انجام می باشد.
دكتر سید بصیر هاشمی رئیس مركز كاشت حلزون شنوایی دانشگاه علوم پزشكی شیراز در حاشیه انجام این عمل جراحی به خبرنگاران اظهار داشت: این جراحی با هماهنگی های انجام شده تیم پزشكی و با همكاری متخصصانی از كشور آلمان در بیمارستان شهید چمران در دستور كار قرار گرقت.
وی با اشاره به اینكه این عمل برای تشخیص تومورهای عصبی صورت خواهد گرفت، اضافه كرد: این بیمار كه طی چهار سال قبل گرفتار ناشنوایی شده، مبتلا به تومور ساقه مغز نیز هست كه همزمان حین عمل، تحت جراحی تومور نیز قرار می گیرد.
وی افزود: هم اینك همكاران در اتاق عمل مشغول هستند و امید است كه نتیجه مورد نظر حاصل شود.
متخصص فلوشیپ جراحی های گوش و حلق و بینی با اشاره به اینكه تحریك هسته های شنوایی حین عمل بر روی بیمار انجام می شود، اضافه كرد: این بیمار تجربه گفتار دارد بنا بر این انجام اقدمات توانبخشی بر روی وی زودتر جواب می دهد.
هاشمی با اشاره به اینكه انجام این جراحی هیچ محدودیت سنی ندارد، اظهار داشت: پیش بینی می شود سالانه بین ۲ تا ۱۰ مورد امكان انجام این عمل جراحی در شیراز وجود داشته باشد؛ با عنایت به اینكه این جراحی یك كار تیمی است، به حدود ۵ تا ۶ ساعت زمان نیاز دارد.
وی همین طور با اشاره به اینكه بیمار تحت عمل جراحی به سبب وجود تومورهای گوناگون در ساقه مغز به تدریج شنوایی خودرا از دست داده است، اظهار داشت: این بیمار شنوایی دو طرفه را از دست داده و مقرر است همزمان با برداشتن تومورها كاشت ساقه مغز نیز صورت گیرد و انتظار می رود نتایج این عمل رضایت بخش باشد.
متخصص فلوشیپ جراحی های گوش و حلق و بینی، اظهار داشت: این عمل بر روی بیمارانی كه از تجربه شنوایی برخوردار بوده اما شنوایی خودرا از دست داده اند و قادر به گفتار هستند انجام می شود، در نتیجه عمل نیز روی آنها به سرعت جواب می دهد؛ بدین سبب چنانچه فردی بر اثر تصادف یا سانحه ناشنوا شود می توان با كاشت حلزون او را به زندگی عادی بازگرداند اما كاشت ساقه مغز برای ناشنوایانی است كه بعد از زبان آموزی و در سنین بالاتر از كودكی ناشنوا شده اند.
هاشمی اشاره كرد: این جراحی در بیماران كه فاقد ساختمان گوش داخلی، حلزونی و عصب شنوایی هستند و در موارد ناشنوایی ناشی از قطع عصب شنوایی بدنبال جراحی یا وجود تومور مغزی استفاده می شود.
این پزشك فوق تخصص همین طور با اشاره به انجام نزدیك به ۱۱ هزار عمل كاشت مغز در ایران كه یك هزار و ۷۰۰ مورد آن در كلانشهر شیراز انجام شده، اظهار داشت: در ایران تنها در شهر تهران تعداد محدودی جراحی كاشت ساقه مغز انجام شده كه این نشان از توانمندی دانشگاه علوم پزشكی شیراز دارد.

منبع:

1398/06/12
19:44:28
5.0 از 5
4283
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است