اتمام حجت سازمان حمایت با وزارت كشاورزی و دامداران

در پی گران فروشی شیر خام با ارسال نامه ای رخ داد

اتمام حجت سازمان حمایت با وزارت كشاورزی و دامداران مین فود: در شرایطی كه گران فروشی شیر خام بگفته وزیر صنعت افزایش قیمت انواع لبنیات را به دنبال داشته است، سازمان حمایت با ارسال نامه ای به معاونت وزارت جهاد كشاورزی، خواهان برخورد با گران فروشی شیر خام از طرف دامداران شد.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، بتازگی عباس تابش - رئیس سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان - با ارسال نامه ای به معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد كشاورزی اعلام نموده كه شیر خام بالاتر از نرخ مصوب به فروش می رسد و از وزارت جهاد كشاورزی خواسته كه "مجدداً رعایت سقف قیمت مصوب به تمام واحدهای عمده دامداری صنعتی و سنتی تولیدكننده شیرخام ابلاغ شود." برای اینكه این سازمان برای پشتیبانی از حقوق مصرف كنندگان برخورد با گرانفروشی شیر خام را در دستور كار قرار داده است.
در این نامه آمده است: "گزارشات و اخبار واصله كماكان حاكی از عرضه شیرخام توسط دامداران بالاتر از قیمت مصوب و عدم تمكین دامداران در رعایت قیمت مصوب این كالا است. با توجه به نقطه نظرات آن وزارتخانه و باوجود اینكه در محاسبات بهای تمام شده شیرخام قیمت هر كیلو گرم سبوس گندم ۱۲ هزار و ۵۰۰ ریال لحاظ شده، مطابق تصمیمات متخذه در پنجاه و سومین جلسه كارگروه تنظیم بازار ابلاغی طی نامه شماره ۶۰.۱۷۶۷۷۶ مورخ ۱۳۹۸.۶.۳۰ قیمت سبوس گندم از هر كیلو ۱۲ هزار و ۵۰۰ ریال به ۱۰ هزار ریال كاهش یافته و سایر نهاده های دامی نیز با قیمت مصوب توسط آن وزارتخانه تأمین و عرضه می شود، با این اوصاف عملاً هرگونه گران فروشی شیرخام توسط دامداران فاقد توجیه قانونی می باشد.
لذا لزوم دارد مجدداً رعایت سقف قیمت مصوب به تمام واحدهای عمده دامداری صنعتی و سنتی تولیدكننده شیرخام ابلاغ شود. بدیهی این سازمان بر طبق تكالیف قانونی و در جهت پشتیبانی از حقوق مصرف كننده و بعنوان وظیفه ذاتی، برخورد با گرانفروشی واحدهای متخلف را در دستور كار قرار خواهد داد."
از طرف دیگر امروز (چهارشنبه ۱ آبان ماه) وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) نیز در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به پرسش خبرنگاران، علت افزایش قیمت لبنیات را افزایش قیمت شیر خام عنوان كرد و اصرار كرد كه این مساله از طرف سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان در حال پیگیری است.
ایسنا این مساله را از وزارت جهاد كشاورزی و اتحادیه دامداران پیگیری كرد كه وزارت جهاد كشاورزی پاسخگو نبود.
اما سعید سلطانی سروستانی - رئیس اتحادیه دامداران - افزایش قیمت شیرخام از طرف دامداران را رد كرد و اظهار داشت: اتحادیه دامداران در این زمینه افزایش قیمت نداشته است و این محصول را پایین تر از نرخ مصوب (۲۳۹۰ هزار تومان) عرضه می كند.
وی اضافه كرد: سازمان حمایت باید این مساله را از طرف كسانی كه شیر خام را گران می فروشند، پیگیری كند. در این زمینه به ما گفته شده كه به دامداران اعلام كنید تا شیر خام را گران نفروشند كه ما هم در همین راستا به دامداران نامه زده ایم كه افزایش قیمتی در این محصول نداشته باشند.
همچنین بگفته سلطانی سروستانی، نرخ مصوب شیر خام برای شیر با ۳.۲ درصد چربی و ۳ درصد پروتئین، ۲۳۹۰ تومان از طرف ستاد تنظیم بازار اعلام شده و به ازای اضافه شدن هر دهم درصد چربی یا پروتئین، ۳۶ تومان به نرخ مصوب افزوده می شود؛ بدین سبب علت گران فروشی برخی دامداران ممكنست بخاطر كیفیت بهتر شیر خام باشد.
عدم پاسخگویی وزارت جهاد كشاورزی و تكذیب اتحادیه دامداران درباره گران فروشی شیر خام در حالی است كه وزیر صنعت، معدن و تجارت دلیل گرانی و افزایش قیمت محصولات لبنی را، افزایش قیمت شیر خام عنوان كرده است.
در این شرایط با عنایت به اهمیت محصولات لبنی خصوصاً شیر در امنیت غذایی و سلامت شهروندان ایرانی و جلوگیری از بروز بیماری های خطرناكی همچون پوكی استخوان كه در نهایت هزینه های بالایی را به نظام درمانی كشور تحمیل خواهد كرد؛ بنظر می رسد كه وزارتخانه ها و سازمان های مسوول باید با مسئولیت پذیری بیشتری در این زمینه عمل كرده و با عوامل گران فروشی شیر خام و در نهایت افزایش قیمت محصولات لبنی برخورد كنند.
ایسنا با عنایت به اهمیت این مساله همچنان آن را پیگیری خواهدنمود.
منبع:

1398/08/02
19:08:15
5.0 از 5
4738
تگهای خبر: آب , بیمار , بیماری , چربی
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است