شایع ترین عوامل ایجاد سنگ کیسه صفرا

شایع ترین عوامل ایجاد سنگ کیسه صفرا مین فود: کیسه صفرا عضوی در بخش تحتانی کبد است که صفرای ترشح شده از کبد در آن تجمع یافته و هنگام نیاز بوسیله مجرای صفراوی مشترک (CBD) به روده باریک ریخته می شود.


به گزارش مین فود به نقل از ایسنا، سنگ های صفراوی رسوبات سخت شده مایع گوارشی به نام صفرا در کیسه صفرا هستند. همین طور اندازه آنها از کوچکی به اندازه یک دانه شن تا بزرگی به اندازه یک توپ گلف متغیر است.
دکتر «ایروینگ خورخه»، جراح عمومی مایو کلینیک در این زمینه می گوید: افرادی که درد و سایر علائم ناشی از سنگ های صفراوی را تجربه می کنند به طور معمول نیاز به جراحی برداشتن کیسه صفرا دارند.
بگفته این متخصص، در این مواقع ممکنست درد شدید و ناگهانی در شکم یا کمردرد را تجربه کنید و حتی ممکنست حالت تهوع یا استفراغ داشته باشید.
دکتر خورخه می گوید: بطور معمول، علائم درد در رابطه با کیسه صفرا، درد همراه با وعده های غذایی است و به طور معمول پس از خوردن وعده های غذایی چرب رخ می دهد.
او می گوید دلیلهای مختلفی وجود دارد که کیسه صفرا شما می تواند سنگ کیسه صفرا بوجود آورد. شایع ترین علت آن چیزی است که می خورید. رژیم غذایی سرشار از فیبر و کلسترول و چربی کم، خطر مبتلاشدن را می کاهد.
سنگ های صفراوی به سبب عدم تعادل در ترکیب شیمیایی صفرا در داخل کیسه صفرا ایجاد می شوند. بنابراین، کلسترول صفرا بیش از اندازه بالا می رود و کلسترول اضافی به سنگ تبدیل می شود. اگر فردی اضافه وزن و دیابت داشته باشد و زیاد چربی مصرف کند، در معرض خطر بیشتری قرار دارد. در صورت مشاهده علایمی مانند درد مکرر در ناحیه شکم، اسیدیته شدن بیش از اندازه، حالت تهوع، استفراغ و... به پزشک مراجعه کنید برای اینکه تاخیر در تشخیص می تواند منجر به عوارض دیگری شود.
دکتر خورخه می گوید: بومیان آمریکایی و جمعیت اسپانیایی تبار و همین طور زنان در خطر بیشتری برای مبتلاشدن به سنگ کیسه صفرا هستند. همین طور با افزایش سن، در معرض خطر بیشتری برای مبتلاشدن به سنگ کیسه صفرا هستیم.
این متخصص اظهار داشت: وقتی سنگ کیسه صفرا داشته باشید، آنها خود به خود از بین نمی روند و درمان سفارش شده، جراحی برای برداشتن کیسه صفرا است.
به گزارش نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، دکتر خورخه می گوید: این عضوی از بدن است که مردم می توانند بدون آن زندگی کنند و هیچ عواقب طولانی مدتی ناشی از برداشتن آن نداشته باشند.
منبع:

1403/02/19
10:43:55
5.0 از 5
233
تگهای خبر: اضافه وزن , پزشك , تجربه , چربی
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است