محققان اصفهان به دانش فنی تولید پانسمان بیوپلیمری دست پیدا كردند

محققان اصفهان به دانش فنی تولید پانسمان بیوپلیمری دست پیدا كردند مین فود: اصفهان- ایرنا- محققان دانشگاه علوم پزشكی اصفهان به دانش فنی تولید پانسمان هیدروژلی شفاف، ترمیم كننده و ضد­میكروبی بر پایه یك فیلم بیوپلیمری و مواد طبیعی دست پیدا كردند.


پانسمان های هیدروژلی از پانسمان های پیشرفته با ژل هیدروفیل یا آب دوست با پیشبرد محیطی مرطوب برای بستر زخم هستند.
عضو هیات علمی دانشكده فناوری های نوین دانشگاه علوم پزشكی اصفهان روز پنجشنبه در گفتگو با ایرنا بیان كرد: این دانش فنی در قالب رساله كارشناسی ارشد دانشجوی مهندسی پزشكی این دانشكده به نام ' اصغر اسكندری نیا ' بدست آمده است.
دكتر ' محمد رفیعی نیا ' كه استاد راهنمای این طرح تحقیقاتی بوده است، اضافه كرد: پانسمان طراحی شده دارای تركیبات جدید و تولید شده از مواد طبیعی و با خاصیت اثر بخشی بالا در بهبود و ترمیم سریع زخم است.
وی با اشاره به اینكه در تهیه این پانسمان هیدروژلی از مواد طبیعی مانند 'بره موم' و نشاسته در بستر بیو پلیمری استفاده شده است، اظهار داشت: از خواص ترمیمی، ضد التهابی و آنتی باكتری تركیبات موجود در این پانسمان برای افزایش سرعت بهبود زخم استفاده می گردد.
بَره موم ماده ای شبیه موم و از تولیدات زنبور عسل است كه خواص بسیاری مانند ضد باكتریایی، ضد قارچی، ضد انگلی، آنتی اكسیدانی، ضد التهابی و ضد پوسیدگی دندان دارد و همینطور بعنوان تقویت كننده سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار می گیرد.
رفیعی نیا اظهار داشت: این محصول دانش بنیان از نظر دانش فنی، تركیبات به كار رفته، سازگاری با محیط زیست و هزینه تمام شده دارای خواص منحصر بفردی است و آزمایش های بُرون تَن (In-vitro) بر روی آن انجام شده است.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینكه اقدام های لازم برای ثبت اختراع این پانسمان در حال اجراست، افزود: مراحل آزمایشی حیوانی این دستاورد انجام شده و به منظور كارآزمایی بالینی و آزمایش بر روی انسان، مجوز لازم از دانشگاه علوم پزشكی اصفهان دریافت شده و در حال طی مراحل اجرایی آن هستیم.
وی با اشاره به اینكه مراحل آزمایش انسانی پانسمان مذكور ممكن است چند ماه بطول انجامد، ابراز امیدواری كرد كه بعد از سپری شدن مراحل آزمایش انسانی این طرح و تایید آن از جانب متخصصان و مسئولان مربوطه، بتوان برای تولید صنعتی و انبوه این محصول دانش بنیان و صادرات آن اقدام نمود.
رفیعی نیا تصریح كرد: تابحال یك مقاله بین المللی و چند مقاله داخلی درباره دانش فنی پانسمان بیو پلیمری یاد شده، تدوین و عرضه شده است.
دانشگاه علوم پزشكی اصفهان دارای حدود 10 هزار دانشجو و 800 عضو هیات علمی است.
این دانشگاه با داشتن 11 دانشكده و 47 مركز تحقیقاتی و پژوهشكده، یكی از دانشگاه های علوم پزشكی برتر كشور است.
ت/3011 / 2093 ** خبرنگار: آسیه معینی ** انتشاردهنده: اصغر دواتگر


1396/10/29
19:19:19
5.0 از 5
4848
تگهای خبر: پزشك , علم
این مطلب مین فود مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
مین فود - رژیم غذایی minfood

اطلاعاتمین فود

مین فود یا غذای کمتر: رژیم غذایی

تماس با ما

روشهای تماس با مین فود از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی است
minfood.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مین فود محفوظ است